Kościół gosprzydowski

Kościół w Gosprzydowej
fot: Jerzy Bakalarz OP

W środku osady w sąsiedztwie rzeki Uszwicy stoi niewielki barokowy, drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Urszuli.

Zbudowany został w roku 1697 staraniem miejscowego proboszcza ks. Wacława Jantkiewicza. Położenie kościoła przy drodze Gnojnik - Lipnica Murowana czyni go łatwo dostępnym wszystkim pielgrzymom i zwiedzającym.

Jest to już drugi kościół, odnotowany w dziejach Gosprzydowej. Pierwszy bowiem zbudowany był około 1440r., przez ówczesnych właścicieli wsi - Wielogłowskich.

Kościół był wielokrotnie odnawiany m.in. w 1916, 1950 r. i w latach 60. XX w. W 1954 r. do prezbiterium została dostawiona kaplica i dodane podcienia. Przy rozbudowie wykorzystane zostały dawniejsze plany architekta Bogdana Tretera, które skorygował architekt Piotr Krakowski.

Kościół jest drewniany, oszalowany i pokryty gontami. Nawa i prezbiterium nakryte są wspólnym, stromym dachem wielopołaciowym. W kalenicy dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią. Kaplica nakryta jest dachem kopułowym. Kościół ma jedną nawę. Węższe od nawy prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Przy prezbiterium od północy znajduje się zakrystia, a od południa kaplica. Nawa i prezbiterium otoczone są otwartymi podcieniami.


Kościół w Gosprzydowej
fot: Jerzy Bakalarz OP

Barokowa architektura kościoła czyni go wyjatkowym obiektem - jest jednym z nielicznych drewnianych kościołów na terenie Podkarpacia wybudowanych w stylu barokowym.

Obok kościoła znajduje się wolno stojąca dwukondygnacyjna dzwonnica drewniana z XVII wieku o konstrukcji słupowo-szkieletowej.

Obok dzwonicy stoi dom parafialny. Wybudowany w roku 1938 pierwotnie służył jako mieszkanie organisty oraz salka katechetyczna. Obecnie w budynku mieści się świetlica parafialna - miejsce spotkań dla działających w naszej parafii grup.

Warto nadmienić, że kościół wraz z przylegającą dzwonnicą stał się inspiracją dla znanego krakowskiego malarza Józefa Stachnika, który jeden ze swoich obrazów poświęcił właśnie gosprzydowskiej świątyni.

Na uwagę zasługuje również przepiękny wystrój kościoła. Przeważają w nim elementy barokowe pochodzące z z XVII-XVIII w. Z tego okresu pochodzą między innymi ołtarze oraz zabytkowa ambona. Do cennych zabytków w świątyni zaliczyć trzeba również kamienną, gotycką chrzcielnicę oraz kropielnicę (oba obiekty z XV w.)

W kościele znajdują się cztery barokowe ołtarze:

Do gotyckich części wystroju kościoła należał również tryptykowy ołtarz składający się z obrazu środkowego i dwóch ruchomych skrzydeł. Tryptyk znajduje się obecnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Drewniane zabytki kościoła - ołtarze, ambona, nakrycie chrzcielnicy otrzymały w 1959 r. nową polichromię. W czasie renowacji oprócz kolorów złotego i srebrnego wprowadzono niebieski, seledynowy i kość słoniową.


W roku 2002 grupa ekspertów dokonała szczegółowych oględzin kościoła. W wyniku przeprowadzonych ekspertyz okazało się, że świątynie wymagać będzie niezwłocznego i gruntownego remontu. W szczególności dotyczy to gontowego pokrycia dachu, organów oraz instalacji wewnętrznych.

Lata 2003 oraz 2004 to okres zaawansowanych prac mających na celu ratowanie zabytków Gosprzydowej. Piszemy o nich obszernie na stronie Remont kościoła i dzwonnicy.

W roku 2005 pięknie odnowiona światynia została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu pod nazwą "Zabytek zadbany" organizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytów i została wyróżniona jako najlepiej zadbany obiekt w Małopolsce. O tym zaszczytnym wyróżnieniu piszemy na stronie: Zwyciestwo w konkursie ZABYTEK ZADBANY.



Zabytkowa gosprzydowska świątynia wymaga nieustannej troski. Ponieważ koszty utrzmania kościoła są bardzo wysokie zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc finansową i modlitewną.


W imieniu Ks. Proboszcza oraz wszystkich parafian zwracamy się z gorącym apelem do tych, którym nie jest obojętny los świątyni i parafii Gosprzydowa, aby w miarę możliwości wsparli nasze działania.

Numer konta bankowego:
             Bank Spółdzielczy w Brzesku Oddział w Gnojniku
             04 9453 0009 0020 0200 0332 0001
             PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA GOSPRZYDOWA

Za każdą pomoc - finansową, rzeczową - z serca dziękujemy. Wszystkim, którym nie jest obojętny los naszej świątyni - BÓG ZAPŁAĆ!