Zwycięstwo w konkursie ZABYTEK ZADBANY

Gosprzydowska świątynia laureatem nagrody w kategorii "Zabytek zadbany" za 2005 rok.

Pamiątkowy emblemat
"Zabytek zadbany"

Miesiąc kwiecień 2005 roku zapisał się w pamięci Polaków wydarzeniami smutnymi i bolesnymi. Pożegnaliśmy wielkiego Rodaka, Papieża Jana Pawła II. Te smutne chwile, które były udziałem każdego z nas sprawiły, że wszystkie inne wydarzenia odeszły w cień. Również i te nasze gosprzydowskie sprawy.

A przecież dla gosprzydowskiej parafii kwiecień przyniósł niezwykłe wyróżnienie. Nasz piękny, XVII-wieczny kościół został uznany za najlepiej zadbany zabytek Małopolski za rok 2005. Wyróżnienia takie przyznawane są od roku 1975 przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Corocznie do konkursu zgłaszane są dziesiątki zabytkowych obiektów, przy których prowadzone są prace konserwatorskie i remontowe. I corocznie spośród zgłoszonych obiektów wyłonieni zostają laureaci - po jednym z każdego województwa.

Gdy w lutym br. Dyrektor tarnowskiej delegatury Służby Ochrony Zabytków, Pan Andrzej Cetera zaproponował zgłoszenie kościoła do konkursu, nikt chyba nie wierzył w sukces przedsięwzięcia. Przecież na samym tylko małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej znajduje się ponad 230 obiektów. Każdy tak samo piękny, każdy zadbany, każdy bogato wystrojony.... Czy mała, skromna świątynia może konkurować z takimi obiektami? Tymczasem przyszłość miała przynieść zaskakujące rozstrzygnięcie ....

W pierwszych dniach kwietnia, gdy gosprzydowska społeczność była pogrążona w smutku i żałobie po śmierci Ojca Świętego, na ręce ks. Proboszcza wpłynęło pismo, podpisane przez Generalnego Konserwatora Zabytków, pana Ryszarda Miklińskiego. "Mam zaszczyt poinformować Księdza Proboszcza, że Parafia Rzymskokatolicka w Gosprzydowej została laureatem Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków - Zabytek Zadbany" - gdy ks. Proboszcz odczytywał słowa listu do zgromadzonych na Mszy Świętej parafian, na wielu twarzach malowało się niedowierzanie. Radosna wiadomość z trudem docierała do świadomości: nasz kościół wyróżniony w prestiżowym ogólnopolskim konkursie - jako najlepiej zadbany obiekt Małopolski !!!

Oświetlony kościół robi niezwykłe wrażenie

Oficjalne uroczystości wręczenia nagród miały miejsce 18 kwietnia 2005 roku w Gdańsku, w przepięknym Dworze Artusa. Data ceremonii został wybrana nieprzypadkowo - od roku 1983 dzień 18 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Naszą parafię reprezentowali przedstawiciele Społecznego Komitetu Renowacji Kościoła. Z rąk Generalnego Konserwatora Zabytków delegacja odebrała pamiątkowy emblemat oraz okolicznościowy dyplom. Komisja konkursowa uzasadniła swą decyzję w następujących słowach: "za wzorowo przeprowadzone w 2003 roku prace remontowo-konserwatorskie (...) podkreślające wyjątkowe walory architektoniczne i ekspozycyjne w krajobrazie."

W ten niezwykły sposób został uhonorowany trud i wysiłek całej parafii. To już nie tylko osobista satysfakcja którą się odczuwało patrząc na pięknie odnowioną świątynię i dzwonnicę. To czytelny znak, że trud i wysiłek został zauważony i doceniony także przez innych. To również niezwykła ogólnopolska promocja, która zachęci - mamy taką nadzieję - do pielgrzymowania do tego uroczego kościółka i do Gosprzydowskiej Pani, która tutaj właśnie zechciała obrać swoje mieszkanie.

Jest to wreszcie nagroda dla całej wspólnoty parafialnej: dla księdza proboszcza, dla Społecznego Komitetu Renowacji Kościoła ale i dla każdego kto w jakikolwiek sposób wspierał trwające prawie dwa lata prace remontowe. A zakres prac, jakie wykonano w latach 2003-2004 był ogromny. Na bieżąco informowaliśmy o tym również na naszych stronach (remont kościoła i dzwonnicy). Można też prześledzić relacje fotograficzne w galerii zdjęć.... Trzeba mieć świadomość, że bez ofiarności i zaangażowania całej parafialnej społeczności oraz rodaków rozsianych po różnych zakątkach świata nie byłoby dzisiaj tej niezwykłej nagrody.

Pamiątkowy dyplom i emblemat wiszą w przedsionku gosprzydowskiej świątyni. Każdy, kto na nie spojrzy może w poczuciu zdrowo pojmowanej dumy powiedzieć: to nasz kościół.... Nie tylko dlatego, że on w parafii naszej, lecz i dlatego, że tu, w tych ścianach i grosz nasz, i trud, i czas poświęcony. A wszystko to z pożytkiem dla całej społeczności parafialnej i dla większej chwały Pani Gosprzydowskiej.