Wystrój kościoła |
Wchodząc do kościoła zauważamy, że wnętrze (sklepienie i ściany) pokrywa polichromia figuralna. Ściany pomalowane są na kolor szaro-różowy. W dolnej części malowana boazeria imitująca grube, drewniane belki. Została ona namalowana w czasie odnawiania polichromii w roku 1968. Na ścianach w nawie między oknami a prezbiterium, nad drzwiami do zakrystii oraz nad drzwiami do bocznej kaplicy widnieją cztery obrazy z życia Matki Boskiej. Obrazy przedstawiają: Narodzenie, Zwiastowanie, Niepokalane Poczęcie oraz Nawiedzenie św. Elżbiety.
Tło sklepienia jest kremowe. Nad nawą znajduje się duży obraz Zmartwychwstania Pańskiego oraz średniej wielkości cztery tonda z Ewangelistami. Nad prezbiterium jedno duże tondo ukazujące Wniebowzięcie NMP. Obramowania obrazów wzbogacone zostały barokowymi ozdobami. Całość sklepienia ożywiają stylizowane listwy. Przestrzeń kościoła zdaje się uciekać w górę. Kościół był malowany w roku 1889. Artysta nawiązał jednak do baroku.
Należy wspomnieć tu jeszcze o płaskorzeźbie Boga Ojca i dwóch główkach aniołów umieszczonych nad głównym wejściem do nawy kościoła.
Chór muzyczny podtrzymywany jest przez dwa filary z entazą. Na chórze znajdują się organy z prospektem barokowym, pochodzące z wytwórni braci Regier na Śląsku z 1901r.
W kaplicy bocznej znajduje się polichromia figuralna z roku 1966. wykonana przez Piotra Grabowskiego. Dzieło przedstawia świętych i błogosławionych.
Chrzcielnica |
Przedmioty znajdujące się w kościele i służące wiernym oraz w sprawowaniu czynności liturgicznych pochodzą z czasów gotyku i baroku. Na pewno chrzcielnica - wykuta w twardym piaskowcu w kształt ośmiobocznego kielicha - jest starsza niż obecny kościół. Stała jeszcze w kościele poprzednio istniejącym. Jej fundatorami byli ówcześni właściciele wioski i założyciele parafii - Wielogłowscy. Świadczy o tym umieszczony na chrzcielnicy herb - Starykoń. Oprócz niego na czaszy zostały wykute lilijki. Całość nakryta jest barokowym, drewnianym nakryciem bardzo dobrze harmonizującym z gotyckim baptysterium. Kamienna, gotycka (XV w.) chrzcielnica nie tylko, że pasuje do drewnianego, barokowego wnętrza świątyni, ale jest jakby jego perłą. Jest używana po dzień dzisiejszy.
Kropielnica |
Drugim kamiennym eksponatem jest kropielnica stojąca obecnie w przedsionku kościoła i także do dnia dzisiejszego używana. Do roku 1967 kropielnica stała na zewnątrz, przy głównym wejściu. Nakryta była drewnianym daszkiem. W czasie prac remontowych w roku 1967 nakrycie to zostało niestety zniszczone. Obecnie nie jest ono potrzebne, gdyż chroni ją dach przedsionka. Na podstawie analizy stylistycznej można stwierdzić, że kropielnica pochodzi z przełomu XV i XVI w. Posiada okrągłą czaszę ozdobioną główkami aniołków w trójkątach.
Ambona |
Do głównych elementów wyposażenia katolickiej świątyni należy ambona. W gosprzydowskim kościele znajduje się drewniana, barokowa ambona wykonana najprawdopodobniej na przełomie XVII i XVIII w. Przymocowana jest do lewej ściany prezbiterium. Nie podparta, sześcioboczna. Do roku 1967 kaznodzieja wchodził na ambonę z zakrystii. Ówczesny proboszcz ks. Stanisław Kłósek dokonał zmian. Za zgodą właściwych władz konserwatorskich dokonano przeróbki w ten sposób, że obecnie wychodzi się na kazalnicę z prezbiterium.
Nad amboną znajduje się zaplecek zdobiony ornamentem chrząstkowo-małżowinowym. W środku malowane tablice dekalogu. Całość kazalnicy zwieńczona jest drewnianym baldachimem z gołębicą na podniebieniu.
![]() |
![]() |
![]() |