Ks. kanonik Edward Szczurek

Ks. Edward Szczurek

Ks. kanonik Edward Szczurek, syn Anieli (z domu Mężyk) i Józefa, urodził się 7 października 1930 roku w miejscowości Piątkowa koło Nowego Sącza. Egzamin dojrzałości złożył w roku 1950 w Nowym Sączu, a następnie rozpoczął studia teologiczne w Seminarium Duchownym w Tarnowie, które ukończył w roku 1955. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1955 roku w Katedrze w Tarnowie z rąk ks. bpa Karola Pękali.

Przez szereg miesięcy po święceniach nie otrzymał zatwierdzenia na parafię. Trzeba bowiem pamiętać, że były to trudne czasy dla Kościoła i władze świeckie musiały wyrazić zgodę na pracę kapłana w danej parafii.

W latach 1956-1971 był wikariuszem w następujących parafiach: Zalasowa (1956-1959), Kanina (1959-1961), Czchów (1961-1965) oraz Brzeziny (1965-1971).

W listopadzie 1971 roku ks. Szczurek został skierowany do parafii w Gosprzydowej. Pierwotnie pracował jako wikariusz-ekonom, a w lutym 1972 roku został mianowany jej proboszczem. Posługę kapłana-pasterza pełnił nieprzerwanie do sierpnia 2000 roku. Po przejściu na emaryturę pozostał w Gosprzydowej w charakterze księdza-rezydenta.

Ksiądz Edward Szczurek, pracując przez 33 lata w naszej parafii zawsze pamiętał, że jest zastępcą i narzędziem Chrystusa na ziemi. Nieprzerwanie i ofiarnie służył ludziom przy ołtarzu i w konfesjonale. Jako sługa Chrystusa czuł odpowiedzialność za to co robił i jak robił. A wszystko wykonywał z największym zaangażowaniem. Swojej parafii poświęcał czas oraz Boże talenty. Wykorzystując umiejętności nabyte w zakładzie złotniczym w Czechosłowacji odnowił własnoręcznie wszystkie ołtarze gosprzydowskiej świątyni.

Był organizatorem ośmiu uroczystości prymicyjnych rodaków (ks. Edwarda Włodarczyka, o. Józefa Bakalarza OP, o. Jerzego Bakalarza OP, ks. Michała Machała, o. Romana Bakalarza OP, ks. Marka Prusa, ks. Pawła Machała oraz ks. Piotra Paska).

Dał się poznać jako znakomity kaznodzieja oraz kapłan rozmiłowany w śpiewach liturgicznych. Założył m.in. scholę młodzieżową, która do dziś swoim śpiewem ubogaca liturgię.

Wanda Prus