Ks. kanonik Stanisław Kłósek (1912-1971)

Ks. kanonik Stanisław Kłósek
Zdjęcie pierwszokomunijne
z albumu rodzinnego

Ks. Stanisław Kłósek urodził się w Trzcianie w roku 1912, w rodzinie Jana i Marii Kłósek. Szkołę średnią w Bochni ukończył w roku 1931 złożeniem egzaminu dojrzałości. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1936 w Tarnowie.

Był wikarym w parafiach: Baranów Sandomierski, Padew, Gawłuszowice. Od roku 1949 był proboszczem w Gosprzydowej.

W pamięci parafian zapisał się jako zasłużony restaurator kościoła; inicjator i kierownik wielu inwestycji w parafii. Do najważniejszych przedsięwzięć zainicjowanych przez ks. Kłóska należały:

Tablica pamiątkowa ku pamięci
Ks. kan. Stanisława Kłoska

Przez 15 lat k s. Kłósek był spowiednikiem sióstr Urszulanek w Lipnicy Murowanej.

Był człowiekiem słabego zdrowia. Nie przeszkadzało to jednak władzom komunistycznym szykanować tego kapłana i gnębić częstymi karami oraz grzywnymi. Wspomnienia o tych wydarzeniach wciąż są żywe w pamięci mieszkańców Gosprzydowej. Niektóre fakty opisujemy na stronie Wspomnienia z czasów powojennych.

Ks. kanonik wpisał się również w pamięci parafian, jako inicjator modlitewnej krucjaty w intencji powołań; krucjaty, która przyniosła niezwykłe owoce. O tej historii można przeczytać na stronie: Historia powołań kapłańskich i zakonnych.

Ks. Stanisław Kłósek zmarł 18 września 1971 r. Spoczywa na cmentarzu w Gosprzydowej.

W piątą rocznicę śmierci proboszcza parafianie gosprzydowscy ufundowali tablicę pamiątkową, która znajduje się wewnątrz kościoła.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Kapłan-pasterz - wspomnienie w 40 rocznicę śmierci ks. Stanisława Kłóska, który ukazał się w miesięczniku "Kościół nad Uszwicą" (październik 2011 r.).