Patroni ministrantów



¦wiêty Tarsycjusz

¦wiêty Tarsycjusz by³ m³odym Rzymianinem, akolit±, nale¿±cym do otoczenia papie¿a Stefana I. Gdy za cesarza Decjusza nast±pi³y jedne z najkrwawszych prze¶ladowañ chrze¶cijan, zaostrzono równocze¶nie mo¿liwo¶ci widywania siê z uwiêzionymi. Wskutek tego umacnianie uwiêzionych chrze¶cijan Komuni± ¶wiêt± przed ich mêczeñsk± ¶mierci± sta³o siê prawie niemo¿liwe. Ka¿dy odwa¿ny kap³an, diakon czy doros³y chrze¶cijanin, gdy szed³ do wiêzienia z Komuni± ¶wiêt±, nara¿a³ siê na rozpoznanie i areszt. W tej sytuacji Tarsycjusz, ch³opiec licz±cy oko³o dziesiêciu lat, okaza³ gotowo¶æ pój¶cia do wiêzienia z Chrystusem Eucharystycznym, s±dz±c, ¿e z powodu m³odego wieku uda mu siê niepostrze¿enie dotrzeæ do braci i sióstr skazanych na mêczeñsk± ¶mieræ.
Pewnego dnia, kiedy szed³ z Naj¶wiêtszym Sakramentem w kierunku wiêzienia, napad³a go grupa pogañskich rówie¶ników, zaciekawionych tym, co on niesie z tak± trosk±. Poniewa¿ bardzo tego broni³, usi³owali zmusiæ go biciem i obrzucaniem kamieniami, aby pokaza³ im co niesie.
Z pomoc± nadszed³ mu ¿o³nierz rzymski, Kwadratus, setnik, chrze¶cijanin, doskonale zorientowany w sytuacji. Przepêdzi³ ca³± tê zgrajê. Jednak ch³opca nie da³o siê ju¿ uratowaæ. Zmar³ wkrótce z up³ywu krwi, na skutek ran odniesionych w obronie Chrystusa Eucharystycznego. Cia³o ¦wiêtego "Mêczennika Eucharystii" chrze¶cijanie pochowali ze czci± w katakumbach ¶wiêtego Kaliksta. W roku 1675 relikwie ¶w. Tarsycjusza przeniesiono do Neapolu, gdzie umieszczono je w osobnej kaplicy przy bazylice ¶w. Dominika.
Wspomnienie ¶w Tarsycjusza obchodzone jest 15 sierpnia a wiêc w dzieñ uroczysto¶ci Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny.

¦w. Dominik Savio

Dominik urodzi³ siê w wiosce Riva di Chieri w Piemoncie w 1842 r. Jego ojciec by³ rzemie¶lnikiem, a matka krawcow±. Maj±c 12 lat spotka³ ¶w. Jana Bosco, który przyj±³ go do swego Oratorium w Turynie. Nawi±za³a siê miêdzy nimi szczególna duchowa wiê¼. W trzy lata pó¼niej Dominik umar³. Mimo bardzo m³odego wieku, po¶ród zwyczajnych obowi±zków codzienno¶ci, przebywaj±c miêdzy rówie¶nikami, osi±gn±³ ¶wiêto¶æ. Jej rozumienie zawar³ w li¶cie do przyjaciela: "Tu, na ziemi, ¶wiêto¶æ polega na tym, aby stale byæ radosnym i wiernie wype³niaæ nasze obowi±zki".
Papie¿ Pius XI powiedzia³ o nim: "Ma³y ¶wiêty, ale gigant ducha". Beatyfikowany w 1950 roku, kanonizowany w 1954. Dominik Savio to najm³odszy wyznawca, jakiego kanonizowa³ Ko¶ció³.
Relikwie ¶wiêtego znajduj± siê w Turynie w bazylice Naj¶wiêtszej Maryi Panny Wspomo¿enia Wiernych w pobli¿u relikwii ¶w. Jana Bosko. Wspomnienie ¶wiêtego obchodzone jest w ko¶ciele katolickim 5 maja.
"Bo¿e, ¼ród³o wszelkiego dobra, Ty w ¶wiêtym Dominiku Savio da³e¶ m³odzie¿y przedziwny przyk³ad mi³o¶ci i czysto¶ci. Dozwól równie¿ nam, swoim dzieciom, wzrastaæ w rado¶ci i mi³o¶ci, a¿ do miary wielko¶ci wed³ug pe³ni Chrystusa. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tob± ¿yje i króluje w jedno¶ci Ducha ¦wiêtego Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen"

¦wiêty Jan Berchmans

Jan Berchmans urodzi³ siê 13 marca 1599 roku w Diest, we Flandrii (Holandia) jako najstarszy z piêciu synów. Jego rodzina by³a ¶rednio zamo¿na, ojciec by³ garbarzem, handlarzem i szewcem, a matka, El¿bieta, by³a córk± burmistrza, Hadriana van den Hove. Jan by³ bardzo pobo¿ny, jak mówi³ jego nauczyciel: "Najczê¶ciej mo¿na by³o go widzieæ w ko¶ciele, a najrzadziej na ulicy".
Na usilne pro¶by ch³opca, rodzice zgodzili siê zap³aciæ za jego naukê. Jednak na skutek choroby matki, musia³ przerwaæ studia. Dopiero dziêki finansowej dotacji miejscowego proboszcza Piotra van Emmericka, móg³ on kontynuowaæ rozpoczêt± naukê. Powo³anie do stanu duchownego odczuwa³ od wczesnych lat m³odo¶ci, jednak warunki materialne rodziny, a potem ¶mieræ matki utrudnia³y mu pój¶cie t± drog±. Dziêki opiece ró¿nych kap³anów i w³asnej pracy zdoby³ potrzebne wykszta³cenie w kolegium jezuickim w Mechlin (Malines) w 1615 r., a nastêpnie wst±pi³ do nowicjatu jezuitów. Ze wzglêdu na jego du¿e zdolno¶ci w 1618 roku wys³ano go na studia do Rzymu.
W czasie studiów w Rzymie zapad³ powa¿nie na zdrowiu. Ciê¿ko zachorowa³, a zniszczony intensywn± nauk± i aktywnym ¿yciem wewnêtrznym organizm nie zdo³a³ siê obroniæ. Na ¶miertelnym ³o¿u trzymaj±c ró¿aniec w rêce, krzy¿ i regu³y zakonne i mówi³: "Z tym chêtnie umrê". Zmar³ 13 sierpnia 1621 roku, maj±c 22 lata. By³ bliski doj¶cia do upragnionego kap³añstwa. By³ wzorem w zachowaniu regu³y zakonnej, a jego pragnieniem by³o odtworzyæ wzór, jaki zostawi³ ¶w. Alojzy Gonzaga, który zmar³ wcze¶niej w opinii ¶wiêto¶ci.
W Ko¶ciele wspomnienie ¶wiêtego obchodzimy 13 sierpnia.

¦wiêty Alojzy Gonzaga

Pochodzi³ ze znakomitego rodu Gonzagów. By³ synem Ferdynanda, markiza Castiglione. Urodzi³ siê w Castiglone w diecezji Brescii 9 marca 1568 roku. Od najm³odszych lat ¦w. Alojzy po¶wiêci³ sie sercem i dusz± s³u¿bie swemu Stwórcy. Pamiêæ o jego osobie ³±czy siê z pojêciem ³agodnej s³odyczy i niczym nie ska¿onej czysto¶ci. Cechowa³a go prawdziwie anielska niewinno¶æ, a zarazem heroiczna sk³onno¶æ do pokuty.
Maj±c czterna¶cie lat towarzyszy³ swemu ojcu w podró¿y do Hiszpanii, gdzie ten ostatni pojecha³ jako cz³onek orszaku cesarzowej Marii Austriaczki, ¿ony Maksymiliana II. Filip II uczyni³ ¦w. Alojzego giermkiem ksiêcia Jakuba, swego starszego brata. W¶ród pró¿no¶ci dworu ¶wiêty zachowa³ sw± czysto¶æ, ¶wiat nie odci±gn±³ jego serca od Boga.
Po powrocie do W³och w roku 1584 ¦w. Alojzy objawi³ chêæ wst±pienia do Towarzystwa Jezusowego. Rodzina sprzeciwia³a siê temu, ale w koñcu uda³o mu siê zrealizowaæ te zamiary. Rozpocz±³ nowicjat w Rzymie w roku 1585, za pontyfikatu Piusa V. ¦luby zakonne z³o¿y³ 20 listopada 1587 roku i wkrótce potem przyj±³ ni¿sze ¦wiêcenia.
Od pocz±tku swego zakonnego ¿ycia ¦w. Alojzy by³ wzorem doskona³o¶ci. Podczas epidemii w Rzymie w roku 1591 wyró¿ni³ siê mi³osierdziem wobec chorych w szpitalach. Praca ta doprowadzi³a go do choroby, która spowodowa³a ¶mieræ. Jego ostatnie dni by³y wiernym odzwierciedleniem krótkiego ¿ycia. Przeszed³ do wieczno¶ci 21 czerwca 1591 roku w wieku dwudziestu czterech lat.
S³awa jego ¶wiêto¶ci by³a tak du¿a, ¿e w 1605 roku papie¿ Pawe³ V og³osi³ go b³ogos³awionym. Natomiast kanonizowa³ go, razem ze ¶w. Stanis³awem Kostk±, papie¿ Benedykt XIII w 1726 roku.

¦wiêty Stanis³aw Kostka

¦w. Stanis³aw Kostka, urodzi³ siê 28 grudnia 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. By³ synem Jana - kasztelana zakroczymskiego i Ma³gorzaty z Kryskich. Mia³ trzech braci i dwie siostry.
W 1564 roku, w wieku 14 lat, Stanis³aw razem ze starszym bratem zosta³ wys³any do szkó³ jezuickich w Wiedniu. Ch³opcy zamieszkali w internacie ojców jezuitów. Tam te¿ uczêszczali do szko³y. Uczniowie ojców jezuitów uczestniczyli w codziennej Mszy ¶w., codziennej wspólnej modlitwie, comiesiêcznej spowiedzi i Komunii ¶w. ¦wiêtemu Stanis³awowi bardzo siê to podoba³o - od najm³odszych lat lubi³ byæ blisko spraw Bo¿ych. Na pocz±tku mia³ trudno¶ci z nauk±, ale przez swoj± pracowito¶æ sta³ siê jednym z lepszych uczniów. W grudniu 1565 roku ciê¿ko zachorowa³. Nag³e uzdrowienie przypisa³ Matce Bo¿ej, do której mia³ wielkie nabo¿eñstwo. Po pewnym czasie w sercu Stanis³awa zrodzi³a siê my¶l, aby byæ jeszcze bli¿ej Boga i Matki Naj¶wiêtszej - postanowi³ zostaæ zakonnikiem. Poniewa¿ nie by³ pe³noletnim, nie móg³ natychmiast zrealizowaæ swojego marzenia - potrzebowa³ zgody rodziców, ale jej nie uzyska³.
Po d³ugich i starannych przemy¶leniach, w sierpniu 1567 roku, pieszo i w przebraniu, uciek³ z Wiednia. Dotar³ do Dyllingi w Bawarii i zg³osi³ siê do zgromadzenia oo. jezuitów. ¦w. o. Piotr Kanizjusz wys³a³ go do Rzymu, gdzie ¶w. o. Franciszek Borgiasz przyj±³ go 28 pa¼dziernika 1567 roku do nowicjatu.
Maj±c 18 lat z³o¿y³ ¶luby zakonne. Zmar³, uprzednio przepowiedziawszy swoj± ¶mieræ, w sierpniu 1568 roku, w ¶wiêto Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny.
Kult ¶wiêto¶ci m³odego Polaka zrodzi³ siê natychmiast i spontanicznie. Proces beatyfikacyjny zakoñczy³ siê w 1670 roku, a ju¿ w 1726 papie¿ Benedykt XIII kanonizowa³ nowego ¶wiêtego.
Relikwie ¶w. Stanis³awa spoczywaj± w ko¶ciele ¶w. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie.
¦wiêto ¶w. Stanis³awa Kostki jest obchodzone w dniu 18 wrze¶nia.