Józef Wrona

Józef Wrona

Pan Józef Wrona żył w latach 1909-1986.

W pamięci parafian zapisał się jako człowiek wielkiej życzliwości. Cechowała go niezwykła skromność. Był człowiekiem uczynnym. Wśród mieszkańców wioski określany jako "złota rączka", mistrz-samouk. Dokonywał wszelkich napraw różnych narzędzi, począwszy od maszyn gospodarskich, poprzez naprawę zegarów, aż po instrumenty muzyczne. Podjęte prace wykonywał z niezwykłą starannością i precyzją. Obdarzony szczególnym talentem artystycznym, głównie malarskim i rzeźbiarskim.

Swoje uzdolnienia wykorzystywał w pracy dla ludzi i kościoła. Chętnie wykonywał powierzone mu zadania. Często był angażowany do różnych remontów zabytkowej świątyni. Tylko nieliczni parafianie, którzy pamiętają prace wykonane przez P. Wronę, mogą wskazać zrobione przez mistrza elementy - doskonale wkomponowane i znakomicie zharmonizowane z istniejącym stylem zabytkowego wnętrza. Wszystkie prace dla kościoła wykonywał bezpłatnie.

Nie przywiązywał wagi do posiadania rzeczy materialnych. Żył bardzo skromnie. Jego bogactwem był szacunek mieszkańców, życzliwość sąsiadów i radość, jaką przynosiła mu twórczość artystyczna i dzieła wykonywane "dla większej chwały Boga".

Józef Wrona