Patronalne święto gosprzydowskiej parafii - 26.10.2008

Jak wynika ze spisu parafii w "Schematyźmie Diecezji Tarnowskiej" Gosprzydowa to jedyna parafia w diecezji, której patronuje św. Urszula z Towarzyszkami. Od ok. połowy XVI wieku kościół gosprzydowski nosił wezwanie "Jedenastu tysięcy dziewic". Wcześniej kościół był dedykowany Najświętszej Maryi Pannie w Tajemnicy Jej Narodzenia. Wizytacja biskupia z 1748 r wymienia tytuł kościoła "Św. Urszuli z Towarzyszkami, Dziewicami i Męczennicami".

Św. Urszula, Męczennica, żyła na początku IV w n.e. Urodzona w Anglii, zginęła z rąk Hunów w Kolonii. Przedstawiana jest z symbolami męczeństwa: ze strzałą w ręku, z palmą męczeństwa, z flagą i z krzyżem. Również jest malowana z koroną lub płaszczem, którym okrywa Towarzyszki. Właśnie w ten sposób jest przedstawiona na obrazie, który ma swoje miejsce w zwieńczeniu głównego ołtarza w gosprzydowskiej świątyni. Męczeństwo św. Urszuli jest przedstawione również w jednym skrzydle tryptykowego ołtarza z Gosprzydowej, który obecnie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

Św. Urszula jest patronką nauczycielek, młodzieży i kupców; wstawienniczką w chorobach dzieci i opiekunką w czasach wojny. Od XVI w. jest uznawana także za patronkę żeńskich ośrodków wychowawczych.

Imię Urszula z łac. "Ursa" oznacza zdrobnienie "mała niedźwiedzica". Święto patronalne przypada 21 października. W naszej parafii zewnętrzna uroczystość odpustowa obchodzona jest w niedzielę następującą po tym dniu.

W bieżącym roku święto to przypadło w niedzielę 26 października. I choć jest to czas typowo jesienny, zwykle w dzień odpustu dopisuje pogoda. Tak było i tym razem. Po mglistym poranku wyjrzało słońce. Zapewne sprzyjająca aura zachęciła wiernych do licznego uczestnictwa w uroczystości parafialnej. Sumę odpustową celebrował ks. Andrzej Kędryna, wikary z parafii św. Jakuba Apostoła w Brzesku i równocześnie Rodak z sąsiedniej Lipnicy. Oprócz wiernych świeckich do Gosprzydowej przybyli kapłani z dekanatu brzeskiego.

W przygotowanie uroczystości czynnie włączyli się parafianie: młodzież z Grupy Apostolskiej, schola, chór parafialny, strażacy, ministranci. W procesję wokół kościoła wyruszyli: służba liturgiczna ołtarza, poczet sztandarowy OSP, wszystkie feretrony i chorągwie, dzieci sypiące kwiatki, kapłani, celebrans z Najświętszym Sakramentem w Monstrancji i rzesza wiernych. Po błogosławieństwie odśpiewaliśmy hymn "Boże coś Polskę".

Po skończonym nabożeństwie można było zakupić kolorowe zabawki, słodycze i piernikowe serca na bogato zastawionych stołach kramarzy.

Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z odpustowej uroczystości.