Kazanie na ¦wiêto Niepodleg³o¶ci - 11 listopada

Bia³o-czerwony sztandar powiewa
A nad nim orze³ srebrzysty l¶ni -
Tu moje miejsce na tej ziemi,
Gdzie s³owo Polska wspaniale brzmi.
Ziemio ojczysta, tyle¶ prze¿y³a,
By³a¶ ty mokra od krwi i ³ez -
By³a¶ i jeste¶ dla mnie kochana,
Tu moje miejsce na ziemi jest.
(Cecylia Korban)

Nasze my¶li, jak s³owa poetki, biegn± dzi¶ - w tym szczególnym dniu - ku naszej ziemskiej matce, jak± jest Ojczyzna - Polska. Najstarszemu pokoleniu staje w tym momencie przed oczyma historia ich ¿ycia, z przykrymi niestety prze¿yciami ostatniej wojny. M³odszemu pokoleniu przypominaj± siê lata zniewolenia powojennego i s³u¿ba obcej ideologii. A najm³odszym to, co zobacz± w telewizji lub us³ysz± od doros³ych na temat Polski. I to niestety nie zawsze pochlebnego. Wszystkich nas jednak ³±czy troska o ten wspólny dom, który ma na imiê Ojczyzna - skoro spotykamy siê na Mszy ¶w. w jej intencji.

Cofamy siê dzi¶ my¶l± do roku 1918 gdy po latach niewoli Polska odrodzi³a siê jako niepodleg³e pañstwo. Cofamy siê równie¿ do roku 1989 kiedy w tym pe³nym odrodzeniu przestali nam przeszkadzaæ nasi najbli¿si s±siedzi. Czy jednak w to miejsce nie zaczêli¶my przeszkadzaæ sobie sami we w³asnym domu? Jak rozumiemy wolno¶æ, któr± otrzymali¶my i jak j± realizujemy? Czy jeste¶my wdziêczni za ten dar i czy wiemy komu? To s± pytania, które przychodz± nam do g³owy przy dzisiejszym ¶wiêcie.

Mi³o¶æ Ojczyzny to najpierw pamiêæ, pamiêæ o tych wszystkich, którym tak wiele zawdziêczamy. Wiele pokoleñ pracowa³o, po¶wiêca³o siê, tworzy³o kulturê narodow±, tworzy³o ojczyste dzieje, aby¶my mogli podj±æ to ca³e dziedzictwo i budowaæ jeszcze lepsz± przysz³o¶æ. Dlatego winni¶my im pamiêæ. Marsza³ek Polski - Józef Pi³sudski mówi³: "Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przesz³o¶ci, nie jest godzien szacunku tera¼niejszo¶ci, ani nie ma prawa do przysz³o¶ci".

Dzisiaj w sposób szczególny pragniemy wyraziæ wdziêczn± pamiêæ tym, którzy nie tylko ¿yli i pracowali dla swojej ojczyzny, ale nade wszystko oddali za ni± to, co mieli najcenniejsze - swoje ¿ycie. "Gdzie twoje groby, Polsko, gdzie ich nie ma?" - wo³a³ Jan Pawe³ II w Warszawie w czasie I pielgrzymki.

¦wiêto Niepodleg³o¶ci u¶wiadamia nam wielk± ofiarê i daninê krwi wylan± przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej Ojczyzny. Dzi¶ wspominamy ich, modlimy siê za nich, aby dane im by³o cieszyæ siê ojczyzn± niebiesk±.

Mi³o¶æ Ojczyzny to nie tylko wdziêczna pamiêæ i szacunek dla o³tarzy przesz³o¶ci. Mi³o¶æ Ojczyzny to tak¿e odpowiedzialno¶æ za jej obecny i przysz³y kszta³t. Wszak jak pisa³ Cyprian Norwid: "Ojczyzna - to wielki, zbiorowy obowi±zek". Nie mo¿emy siê czuæ zwolnieni od tej odpowiedzialno¶ci. Ka¿dy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powo³aniem i mo¿liwo¶ciami winien troszczyæ siê o dobro, o si³ê, szczególnie moraln±, o sprawiedliwo¶æ w naszym ojczystym domu. Trzeba tê wolno¶æ, któr± odzyskali¶my, m±drze i odpowiedzialnie zagospodarowaæ. Trzeba jej w³a¶ciwie u¿ywaæ z my¶l± o dobru wspólnym.

Dlatego zdajemy sobie sprawê, ¿e wolna Ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale jest ona tak¿e wielkim zadaniem.

Niech wiêc dzisiejsza uroczysto¶æ uwra¿liwi nas na sprawy, spo³eczne i narodowe. Niech o¿ywi pamiêæ, która ogarnia dzieje zrywów i powstañ, klêsk i zwyciêstw wielu pokoleñ Polaków, którym na sercu le¿a³o dobro Ojczyzny. Niech nam u¶wiadomi, z jak wielkiego dorobku przesz³o¶ci korzystamy. Nie zmarnujmy tego ogromnego dziedzictwa. Podejmujmy wci±¿ trud odpowiedzialno¶ci za przysz³o¶æ naszego kraju. Niech Bóg b³ogos³awi naszym szlachetnym wysi³kom. Niech b³ogos³awi nasz± Ojczyznê. Amen.