Odpust ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

24 maja obchodziliśmy odpust ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W niedzielne słoneczne popołudnie zgromadziliśmy się na Mszy św. przed kaplicą na Rotowskim. Mszę św. koncelebrowaną z intencji mieszkańców Ratowskiego za duszę ś.p. Kazimierza Mroza sprawowali kapłani: ks. proboszcz Krzysztof Klimczak, ks. senior Edward Szczurek oraz ks. Edward Włodarczyk. W homilii ks. Senior przypomniał historię powstania kapliczki oraz kilka faktów dotyczących kultu Maryjnego w naszej parafii. Zachęcił do większego zaangażowania w życie wspólnoty i do pielęgnowania w rodzinach nabożeństwa do Matki Bożej.

Kaplica p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych została zbudowana w latach 50-tych XX wieku, jako wotum przebłagalne dla odwrócenia klęsk żywiołowych. Bezpośrednim powodem jej powstania była tragiczna śmierć dwudziestoletniego młodzieńca, który zginął porażony piorunem podczas burzy w lipcu 1951 roku. Od początku istnienia kaplicy gromadzą się tam wierni na nabożeństwach majowych i różańcowych.


Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa.

Jak tylko zaczął rozwijać się kult wśród wiernych do Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Boskiego Syna nakazywała do Niej się uciekać we wszystkich potrzebach życia. Tytuł Wspomożycielki Wiernych zawiera w sobie wszystkie wezwania, w których Kościół wyrażał Najświętszej Maryi Pannie potrzeby i troski swoich dzieci.

Pierwszy raz określenia "Wspomożycielka", użył św. Efrem, diakon i największy poeta syryjski, doktor Kościoła (IVw n. e.). Napisał on, że "Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych". Pierwotne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny jako do Wspomożycielki zawierało w sobie przekonanie wiernych o wszechpośrednictwie łask, to znaczy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask.

Do wieku XVI, powstało bardzo wiele sanktuariów, które wyraźnie pod imieniem Maryi Wspomożycielki, Maryi od pomocy, Maryi Łaskawej itp. wyrażały wiarę i ufność w skuteczność orędownictwa Maryi. W samej Italii pod wezwaniem Maryi Wspomożycielki istnieje ponad 20 sanktuariów, z których niektóre sięgają wieków średnich. Najsłynniejsze z nich to sanktuarium w Lombardii w Caravaggio.

Jednak krajem najżywiej rozwiniętego kiedyś kultu Wspomożycielki była Bawaria. Wspomożycielkę nazywano tam wprost "Patronką". Na figurze Wspomożycielki, która była na zamku w Monachium, widniał napis "Patronka Bawarii". Pierwszy kościół pod wezwaniem Wspomożycielki w Bawarii stanął w Passau w roku 1624. Zasłynęła w nim figura Matki Bożej, kopia obrazu Cranacha. Sanktuarium tym opiekują się po dziś dzień kapucyni.

Na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami w 1571 roku, papież św. Pius V włączył do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie "Wspomożenie wiernych, módl się za nami". W roku 1683 Turcy zostali rozgromieni przez króla polskiego Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Na podziękowanie Matce Bożej za to zwycięstwo papież bł. Innocenty XI w roku 1684 zatwierdził w Monachium przy kościele św. Piotra, bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W roku 1816 tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych został urzędowo wprowadzony do liturgii Kościoła. Wtedy papież Pius VII ustanowił święto Matki Bożej pod tym wezwaniem, na dzień 24 maja, jako podziękowanie Matce Bożej, że właśnie tego dnia, uwolniony z niewoli Napoleona, mógł szczęśliwie powrócić na osieroconą przez szereg lat stolicę Rzymską.

W Polsce wielkim czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki był salezjanin, prymas Polski, kardynał August Hlond. Nie mniej żarliwym apostołem Matki Bożej Wspomożycielki był jego następca, kardynał Stefan Wyszyński. Dnia 5 września 1958 roku dzięki jego staraniom wniósł Episkopat Polski do Stolicy Apostolskiej prośbę o zaprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim.

Wykorzystano informacje ze strony: http://kosciol.wiara.pl