Z parafialnego podwórka - 18.09.2009

"Zabytkowe drewniane obiekty architektury sakralnej są prawdziwymi skarbami polskiej ziemi. Pięknie wkomponowane w wiejskie krajobrazy urzekają pielgrzymów i turystów. Ale to piękno jest okupione niemałym wysiłkiem. Drewniane obiekty są podatne na szkodliwe wpływy czynników atmosferycznych oraz biologicznych. Dlatego też utrzymanie drewnianej świątyni wymaga wielkiego nakładu zarówno sił jak i pieniędzy."(w:"Gosprzydowa. Z dziejów wioski i parafii",2006)

Odrestaurowany gosprzydowski kościółek rzeczywiście zachwyca swoim pięknem i szczególną atmosferą, sprzyjającą skupieniu i wyciszeniu. Jednak, aby mógł w dobrym stanie przetrwać kolejne lata, wymaga ciągłej troski i uwagi oraz podejmowania działań zabezpieczających.

Po 6 latach od założenia nowych gontów na dachu kościoła pojawiła się konieczność ponownego zaimpregnowania drewna. Prace wykonuje firma EKO-DREW-DOM, która w 2003 roku dokonała całkowitej wymiany poszycia dachowego na kościele.

Gonty na dachu oraz deski na ścianach świątyni oraz dzwonnicy są dwukrotnie malowane środkiem konserwującym. Wypłowiałe od słońca, śniegu i deszczu dach i ściany zyskują intensywniejszą barwę i połysk, a przede wszystkim większą odporność na czynniki atmosferyczne, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym działają niekorzystnie na drewniane obiekty.

Równolegle prowadzone są prace na cmentarzu. Wykonywane są ścieżki procesyjne, droga oraz słupki pod ogrodzenie placu. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian widać już efekty działań, a koszty ograniczone są do zakupu materiałów: betonowych płyt, piasku, cementu, stali, drewna.