Matka Boża Bocheńska - pierwowzór obrazu MB Gosprzydowskiej

W bieżącym roku parafia św. Mikołaja w Bochni obchodzi 75 rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Jak wiemy, ten obraz stanowił inspirację dla autora malującego obraz Matki Bożej Gosprzydowskiej.

Uroczystości rocznicowe w Bochni rozpoczęły się na początku października i obejmują w szczególności specjalne nabożeństwa dla parafian i pielgrzymów, koncerty pieśni maryjnych, odczyty, wystawy, sesje naukowe.

Swoje miejsce w obchodach rocznicy koronacji znalazła również Gosprzydowa. 9 października nasz kościół odwiedzili goście, którzy przybyli do Bochni na sesję naukową poświęconą tematyce maryjnej. Wizytę w Gosprzydowej dla grupy znakomitych gości zaplanowała Anna Borowska - konserwator dzieł sztuki z Krakowa, która w roku 2008 wykonała konserwację obu gosprzydowskich obrazów. Niecodziennych gości w naszym kościele przyjął ks. proboszcz Krzysztof Klimczak.

W tym samym dniu w godzinach popołudniowych w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbyła się sesja naukowa. Wśród wykładowców konferencji byli m.in. prof. dr Wojciech Kurpik z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Stanisław Makara - dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, siostra prof. dr hab. Aleksandra Witkowska z Lublina, Regimanta Stankeviciene z Instytutu Sztuki i Filozofii w Wilnie oraz Janina Bilotiene z Muzeum sztuki w Wilnie.

Prof. dr Wojciech Kurpik (konserwator i opiekun Matki Bożej Częstochowskiej), przedstawił wyniki badań konserwatorskich Jasnogórskiego Obrazu. Z kolei prof. dr hab. Aleksandra Witkowska OSU z Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie mówiła o historii koronacji wizerunków maryjnych na ziemiach polskich. Następnie zostały przedstawione historie obrazów Matki Bożej Łaskawej z katedry łacińskiej we Lwowie oraz obrazów Najświętszej Maryi Panny w Kulach i Palandze - w biskupstwie żmudzkim na Litwie. Historię obrazów gosprzydowskich, w kontekście wykonanych zabiegów konserwatorskich i prac badawczo-porównawczych zaprezentowała mgr Anna Borowska. W sesji uczestniczyli przedstawiciele naszej parafii: ks. Edward Włodarczyk oraz Paweł Prus.

75 rocznica koronacji bocheńskiego obrazu stała się okazją do wydania opracowania "Oblicze Bocheńskiej Madonny. XVII -wieczne kopie, podobizny, inspiracje", w którym można znaleźć m.in. wiele ciekawych informacji dotyczących gosprzydowskiego obrazu. Opracowanie w cenie 10 zł można nabyć w Muzeum w Bochni.

W bocheńskim muzeum została zorganizowana wystawa czasowa "Jest w Bochni obraz Matki Chrystusowej - XVII wieczne oblicza Klasztornej Madonny. Kopie, podobizny, inspiracje". Na wystawie można obejrzeć obrazy Matki Bożej będące kopiami Matki Bożej Bocheńskiej. Jest tam również kopia obrazu gosprzydowskiego. Ekspozycja będzie czynna do połowy grudnia br. Po tym terminie wypożyczone obrazy wrócą do swoich parafii.

Wystawę można oglądać codziennie (oprócz poniedziałku) w godzinach od 10.00 do 16.00, w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 14.00. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 4 zł (ulgowy 2 zł). W niedzielę muzeum można zwiedzać bezpłatnie.

Zachęcamy do obejrzenia tej bardzo interesującej ekspozycji.