Nabożeństwo Fatimskie - 13.10.2009

13 października podczas Mszy św. modliliśmy się w intencji ks. Edwarda Szczurka i ks. Edwarda Włodarczyka w dniu ich imienin. Przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, Caritasu, Rady Parafialnej i Grupy Apostolskiej złożyli Solenizantom życzenia i kwiaty.

Ks. Edward Szczurek w kilku zdaniach przypomniał swój kapłański życiorys. Wspominał dzień święceń kapłańskich, które przyjął w 1955 roku z rąk ks. bpa Karola Pękali. Mówił też o kolejnych parafiach, do których posyłał go pasterz diecezji, a były to: Zalasowa (1956-1959), Kanina (1959-1961), Czchów (1961-1965), Brzeziny (1965-1971). W listopadzie 1971 roku objął probostwo w Gosprzydowej - w małej parafii, o której, jak się wyraził "wtedy nikt w szerokim świecie nie słyszał". Ks. Senior podziękował za życzenia, pamięć i życzliwość.

Ks. Edward Włodarczyk zachęcił do wspólnej modlitwy za parafian i ks. Proboszcza.

Po Mszy św. ks. Proboszcz odprawił nabożeństwo Fatimskie. Niesprzyjająca pogoda nie pozwoliła wyruszyć w procesji ze świecami do krzyża papieskiego.

Nabożeństwo Fatimskie, zwane także "Różańcem Pokutnym", nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie. Ma charakter ekspiacyjny i obejmuje wspólne odmawianie Różańca. Nabożeństwo to jest odpowiedzią na dwa wezwania z Orędzia Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników, stad niektóre, wybrane tajemnice odmawia sie z rękami podniesionymi do góry. Tak modlił się Chrystus na krzyżu, kiedy miał ręce przybite. Tak sie modlili chrześcijanie w katakumbach, kiedy szerzyły się prześladowania. Błagali Boga o miłosierdzie, a wyciągnięte ręce były symbolem serc otwartych na dar Bożej łaski.

I my rozważając tajemnice bolesne Różańca św., wspominając tajemnicę trzecią: "Ukoronowanie Pana Jezusa" modliliśmy się z rękami wzniesionymi do góry. Kolejne tajemnice przedzielone były śpiewem pięknej pieśni: "Z dalekiej Fatimy".