Wykład na temat renowacji obrazu MB Gosprzydowskiej - 08.11.2009

W niedzielę 8 listopada po prymarii i sumie mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji o przebiegu prac konserwatorskich dokonanych przy obrazach Matki Bożej Gosprzydowskiej. Wykład wygłosiła konserwator dzieł sztuki, Anna Borowska z Krakowa, która w roku 2008 dokonała renowacji obu obrazów.

Anna Borowska przedstawiła krótko historię parafii oraz obrazów Matki Bożej. Zwróciła szczególną uwagę na wielowiekowy kult Matki Bożej Gosprzydowskiej udokumentowany w protokołach wizytacji biskupich. Dowodem na szczególną łaskawość Matki Bożej w Gosprzydowskim Obrazie są liczne wota Jej ofiarowane przez wiernych oraz Księga Cudów, która była prowadzona w naszej parafii.

Anna Borowska opowiedziała o wykonanych pracach konserwatorskich. Swój wykład ubogaciła wieloma zdjęciami, które przedstawiały stan obrazów przed konserwacją, w trakcie prac oraz po ich zakończeniu.

Oba obrazy były bardzo zniszczone i koniecznie wymagały renowacji. Obraz na desce był mocno zabrudzony, pęknięty i niszczony przez drewnojady. Obraz na płótnie był także zabrudzony, podziurawiony przez gwoździe, na których zawieszano wota, korony i sukienki, zaatakowany przez drobnoustroje i grzyby. Po wykonaniu zdjęcia RTG okazało się, że prawdopodobnie podczas wykonywanych w przeszłości konserwacji obraz na płótnie został zupełnie przemalowany. Pod warstwą farby odkryto oryginalne malowidło. Zarówno postacie Maryi i Dzieciątka jak i tło miały pierwotnie inny wygląd. Przeprowadzone prace konserwatorskie przywróciły dawną świetność obrazom.

Jak wykazały analizy i badania, obraz na płótnie powstał ok. połowy XVII wieku. Jest kopią obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Istnieje prawdopodobieństwo, że znalazł się w naszym kościele za przyczyną Ojców Dominikanów z Bochni, którzy w połowie XVII wieku mieli w posiadaniu część naszej wioski i mogli tu szerzyć kult Matki Bożej w jej bocheńskim wizerunku. Natomiast obraz na desce został namalowany w pierwszej ćwierci XVIII wieku, na co wskazują użyte przez malarza pigmenty, a także napis znajdujący się na odwrocie.

Po wykładzie, który odsłonił szczegóły techniczne dotyczące obrazów, ksiądz Proboszcz podziękował za przeprowadzoną prezentację i zachęcił parafian do większego zaangażowania i liczniejszego uczestnictwa w nabożeństwach Maryjnych w naszym kościele.