Święto Trzech Króli - 06.01.2010

Święto Trzech Króli to liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego. Obchodzona jest 6 stycznia. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznaczała początek roku liturgicznego. Święto Trzech Króli należy do pierwszych ustanowionych przez Kościół. W kościele wschodnim znane już w III wieku, łączone jest z Bożym Narodzeniem. W kościele zachodnim obchodzone jest od IV wieku.

Mszę św. wieczorną w tym dniu sprawowali: ks. proboszcz Krzysztof Klimczak oraz ks. Edward Włodarczyk. W homilii ks. proboszcz nawiązał do ewangelicznego opisu wędrówki Mędrców do Jerozolimy. Podróży, która wyznaczona była pragnieniem odnalezienia i oddania hołdu Zbawicielowi świata.

Człowiek ciągle poszukuje Boga. Tak jest i dziś. Jakie zatem motywy kierują nami w poszukiwaniu Boga? Dlaczego modlę się, zachowuję przykazania, angażuję się w życie rodziny, parafii, w sprawy społeczne?

Ks. Proboszcz przestrzegł, aby nasza postawa chrześcijanina nie wynikała z tradycji, z przyzwyczajenia, ze zwykłego egoizmu - by mnie zauważono, doceniono, ale aby wypływała z potrzeby serca. Zachęcił, abyśmy umieli oczyścić nasze intencje i w bliźnim zobaczyli Boga, Zbawcę. Życzył, aby każdy podjął wędrówkę do Betlejem swego serca i tam odnalazł Boga.

Po Mszy św. ks. Proboszcz dokonał poświęcania złota, kadzidła, mirry i kredy.

Zwyczajowo kredą w wielu katolickich domach na drzwiach wejściowych pisze się litery K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te mogą oznaczać imiona Mędrców, jednak bardziej prawdopodobne znaczenie tego symbolu to tłumaczenie łacińskiej inskrypcji "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".