Cana prawdy - pamięci ofiar tragedii pod Smoleńskiem - 19.04.2010

Kiedy w sobotę 10 kwietnia, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego wydarzyła się katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w szoku i z niedowierzaniem słuchaliśmy wiadomości przekazywanych przez media. Tragiczna prawda docierała powoli do naszej świadomości - zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu. Na pokładzie rządowego TU 154 znajdowały się najważniejsze osoby w państwie: Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią, ostatni Prezydent RP na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy Polskiego Wojska, Biskup Polowy Wojska Polskiego Generał Tadeusz Płoski, prawosławny arcybiskup polowy Miron Chodakowski, duchowni, parlamentarzyści, członkowie Rodzin Katyńskich. Lecieli, aby w 70 rocznicę oddać hołd ofiarom mordu katyńskiego. Złożyli w ofierze swoje życie. Po tej tragedii zatrzymał się na chwilę świat, wielu dopiero wtedy dowiedziało się o zbrodni Katyńskiej, do świadomości wielu ludzi dotarła informacja, jaka była skala masowych egzekucji jeńców wojennych na Wschodzie.

Czy trzeba było aż takiej ofiary, aby prawda o Katyniu została usłyszana przez świat?...

W kolejnych dniach po katastrofie, kiedy specjalne ekipy pracowały na miejscu katastrofy lotniczej, najbliżsi dokonywali identyfikacji zwłok, które systematycznie były transportowane do Ojczyzny, Polacy licznie gromadzili się na ulicach, placach, w kościołach, w miejscach pamięci narodowej. Pod Pałacem Prezydenckim składali znicze i kwiaty, śpiewali pieśni. Trwali w długim oczekiwaniu, aby oddać hołd Prezydenckiej Parze. W skupieniu i ciszy, w jedności i solidarności modlili się za tragicznie zmarłych Rodaków i za Ojczyznę, która znów została boleśnie zraniona. Wiele było łez, wiele chwil refleksji i zadumy oraz rachunku sumienia i próśb o przebaczenie. W bólu i żałobie łączył się cały świat. Na budynkach powiewały flagi narodowe przepasane czarnym kirem. Stacje telewizyjne w wielu krajach na świecie wyemitowały film A. Wajdy "Katyń".

W dniach żałoby narodowej uczestniczyła również nasza społeczność parafialna. 19 kwietnia w kościele została odprawiona Msza św. za zmarłych tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gosprzydowej. Licznie zgromadzili się parafianie. Uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli przygotowali montaż słowno-muzyczny "A Katyń przemawia nad ciszą". Ks. Proboszcz odczytał nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy lotniczej, która wydarzyła się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Przedstawiciele naszej parafii brali udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Jego Małżonki, które miały miejsce 18 kwietnia 2010 roku w Krakowie. Wiele osób uczestniczyło w nabożeństwach żałobnych w Warszawie i Krakowie dzięki transmisjom realizowanym na żywo przez TVP i radio.