W obronie krzyża - 23.07.2010

"Nie zdejmę krzyża z mojej ściany,
Nie wyrwę Go z sumienia,
Bo na nim Jezus ukochany,
Bo Krzyż to znak zbawienia"

W czwartek 23 lipca nasz kościół odwiedził niecodzienny gość - artysta fotografik - Adam Bujak. Autor licznych opracowań albumowych, dotyczących głównie życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II, a także o tematyce historycznej oraz przedstawiające obiekty architektury sakralnej i świeckiej,i osobliwości przyrody i natury.

Tym razem Pan Adam Bujak pracuje w zespole przygotowującym album o Krzyżu Chrystusa jako znaku zwycięstwa, ale też znaku, "któremu sprzeciwiać się będą". W opracowaniu znajdą się krzyże z polskich kościołów, placów oraz krzyże przydrożne. Swoje miejsce w albumie będzie miał też wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego z ołtarza bocznego w naszym kościele. Motyw krzyża oplecionego winnym krzewem jest zupełnie wyjątkowy, niespotykany i symboliczny. To niezwykły pomysł artysty, który przedstawił Ofiarę Chrystusa dokonaną na krzyżu przed prawie dwoma tysiącami lat i zespoloną z nią Ofiarę Eucharystyczna, jaka dokonuje się codziennie na wielu ołtarzach świata - przez przemienienie wina i chleba w Krew i Ciało Chrystusa.

"Wdzięczny jestem Ojcu Jerzemu Bakalarzowi, że skierował moje kroki do tego małego, ale jakże pięknego kościoła w Gosprzydowej. Fotografia przedstawiająca wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego oplecionego winnym krzewem to prawdziwa perła i na pewno zostanie umieszczona w najnowszym moim albumie" - to słowa Adama Bujaka, który z zachwytem oglądał zabytkowe wnętrze gosprzydowskiego kościoła.

Dlaczego temat krzyża?

To odpowiedź polskich środowisk naukowych i artystycznych na decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w imię "wolności" nakazuje zdejmować krzyże ze ścian w szkołach i instytucjach publicznych. Krzyże w klasach szkolnych mogą być pogwałceniem wolności sumienia - orzekł Trybunał. Jesienią 2009 sędziowie przychylili się do skargi Soile Lautsi spod Wenecji, która przez wiele lat walczyła o szkołę bez krzyży.

Choć wyrok dotyczył tylko Włoch, to może posłużyć jako podpowiedź w podobnych przypadku skarg z innych krajów Rady Europy. Dlatego do odwołania Rzymu, przyłączyło się kilkanaście krajów m.in. Rosja.

"Wobec braku oficjalnego stanowiska polskich władz w tej sprawie, czujemy się odpowiedzialni aby w sposób nam dostępny wyrazić opinię narodu polskiego i stanąć zdecydowanie w obronie krzyża."

Album jest w trakcie przygotowań. Trwa zbieranie materiałów - dokumentacji fotograficznej i historycznej. Zostanie wydany przez wydawnictwo Biały Kruk w Krakowie.