Dekanalny dzień skupienia dla nauczycieli - 27.10.2010

Daj nam Panie siłę,
abyśmy swoją misję spełniali
na większą Twoją chwałę ...

Nauczyciel jest powołany do dawania świadectwa

W środę 27 października w naszym kościele odbywał się dekanalny dzień skupienia dla nauczycieli. Na Mszy św. licznie zgromadzili się parafianie oraz pedagodzy z powiatu brzeskiego, głównie z gminy Gnojnik. U stóp Maryi, Gosprzydowskiej Pani, modlili się i powierzali swoje zawodowe i osobiste sprawy. Najświętszą Ofiarę sprawowało pięciu kapłanów: główny celebrans i wykładowca - ks. Bogusław Hajnas, wikariusz w parafii Długołęka-Świerkla (dekanat Nowy Sącz - Zachód) oraz: ks. Krzysztof Klimczak, ks. Piotr Barczyk - wikariusz z Gnojnika, ks. Edward Szczurek, ks. Edward Włodarczyk.

Modlitwę różańcową po Mszy św. prowadzili nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Gosprzydowej. Rozważanie wstępne przygotował i poprowadził Tadeusz Kowalczyk - dyrektor szkoły. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, w postawie stojącej wszyscy uczestnicy nabożeństwa odśpiewali hymn: My chcemy Boga.

Po zakończeniu modlitwy różańcowej w kościele pozostali nauczyciele. Wykład na temat: "Wychowanie w duchu i w prawdzie" przedstawił ks. Bogusław Hajnas. Wykładowca mówił o posłannictwie pedagogów. Nauczyciel powołany jest do dawania świadectwa. Prelegent nawiązał do posłannictwa proroków i apostołów, którzy wspierani przez Ducha św., odważnie nauczali słowem i przykładem.

Tylko autentyczna postawa, życie zgodne z Bożym Prawem - może przekonać młodych ludzi. Dziś nie jest łatwo głosić trudne prawdy, stawiać wymagania, gdy świat nastawiony jest na wygodne, niczym nieskrępowane życie.

Wykładowca zachęcił do odważnego wyznawania wiary, do dawania dobrego przykładu i do zdecydowanego sprzeciwu wobec zła. Podkreślił historyczne zaangażowanie szkoły w krzewienie i pielęgnowanie kultury religijnej, tradycji i patriotyzmu. Wezwał do troski o współczesne oblicze tych, których postawy są kształtowane przez nauczycieli. Młody człowiek nie zna granicy dobra i zła. Potrzebuje wskazówki i refleksji, a nade wszystko przykładu chrześcijańskiego życia, pewności, znaków, oparcia, właściwego kierunku wychowania.

Ks. Hajnas zapraszał: odbij nieco od brzegu, niech cię zobaczą. Daj świadectwo, bądź chrześcijaninem w domu, w pracy, na wycieczce, wszędzie. Przyjdź do kościoła nie tylko w niedzielę. Bądź obecny na różańcu. Zachęcaj do modlitwy. Nie lękaj się stanąć w obronie wiary i krzyża. To wartości ponadczasowe. Nie bój się wyśmiania i szyderstwa. Duch Boży niech będzie siłą i umocnieniem w niełatwej pracy wychowawczej. On poprowadzi przez trudne sprawy, wymaga jednak od nas współpracy, wysiłku i wytrwałości.

Omawiając siedem darów Ducha Św. nawiązał do ewangelicznych przypowieści.

Dar mądrości, kojarzy się z przypowieścią o siewcy. Bóg wysiewa mądrość na glebę. Człowiek ma być glebą żyzną, aktywną.

Dar rozumu - przypowieść o sieci. Ten dar uczy nas panowania nad sobą.

Dar rady - przypowieść o chwaście. Dar rady ma pomóc przemieniać zło w dobro. W ludzkim pojmowaniu zło powoduje kolejne zło i budzi agresję. Tylko w świetle krzyża możliwa jest przemiana zła w dobro.

Dar męstwa - przypowieść o perle. Problemem jest nie to co nas spotyka, ale jak sobie z tym radzimy, jak się zachowujemy w różnych sytuacjach.

Dar umiejętności - przypowieść o ziarnku gorczycy. Masz rozwijać swoje talenty. Jako nauczyciel jesteś zobowiązany dostrzegać i rozwijać talenty powierzonych ci młodych ludzi.

Dar pobożności - przypowieść o skarbie. Skarbem jest każdy człowiek. Chrystus Cię odkrył. I ty masz odkrywać innych.

Dar bojaźni Bożej - przypowieść o zaczynie. Bóg boi się o człowieka. Boi się, żebyś nie przestał być świadkiem, apostołem. Bóg boi się o Ciebie. Bóg jest Miłością. Jeśli zachowasz miłość, wystarczy.

Spotkanie formacyjne zakończone zostało modlitwą do Ducha św., po której słowo podziękowania do wykładowcy i przybyłych nauczycieli skierował proboszcz ks. Krzysztof Klimczak oraz dyrektor szkoły Tadeusz Kowalczyk.