Prezentacja albumu "Krzyż Polski" - 22.11.2010

"Bądź pozdrowiony, Krzyżu, gdziekolwiek się znajdujesz,
w polach, przy drogach, na miejscach, gdzie ludzie cierpią
i konają, na miejscach, gdzie pracują, kształcą się i tworzą.
Bądź pozdrowiony, Krzyżu Chrystusa! Ave Crux!"
Jan Paweł II, Katedra na Wawelu, 10 czerwca 1987 r.)


W listopadzie ukazał się, zapowiadany od kilku miesięcy, album Adama Bujaka "Krzyż polski". Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że przegląd krzyży w kościołach, sanktuariach, katedrach, klasztorach otwiera parafia Gosprzydowa. Po wspaniałym tekście, w którym wybitny historyk prof. Krzysztof Ożóg w sposób prosty przybliża Czytelnikowi tysiącletnią historię Polski, "zrośniętą" z Krzyżem Chrystusa , następuje prezentacja krzyży z ponad stu miejscowości od Odry po Bug, od Bałtyku po Tatry. Z Gosprzydowej na stronie 58-59 ukazany jest ołtarz boczny przedstawiający wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego oraz ołtarz główny z odsłoniętym cudownym Obrazem Matki Bożej Gosprzydowskiej.

Fot. Wacław Klag, Copyright Biały Kruk.

Prezentacja pierwszego tomu "Przybytek Pański" odbyła się w Krakowie 22 listopada. Podczas konferencji, autorzy dzieła oraz zaproszeni goście złożyli publicznie świadectwo swojej wiary.

Prof. Krzysztof Ożóg powiedział: "Jest to w pewnym sensie rodzaj mojego świadectwa. Oczywiście jako historyk pisałem zgodnie z wymogami mojej dziedziny, patrząc na dzieje Polski, ale równocześnie patrzę na nie jako człowiek, który wierzy, który wie, że Chrystus, tak jak widnieje to na awersie głowicy Szczerbca, jest Alfą i Omegą, początkiem i końcem. (.) Myślę, że słowo, które otwiera ten tekst: "Bądź pozdrowiony, krzyżu Chrystusa", jest tym, co wyraża cała idea mojego spojrzenia. "

Ks. kard. prof. Stanisław Nagy podkreślił wielkie znaczenie nowego dzieła Adama Bujaka wobec zagrożeń, przed jakimi stoi dziś Krzyż, a w ostatecznym rozrachunku człowiek: "Historia z krzyżem, która wyszła ze Strasburga, jest tylko pierwszym sygnałem. Ale jest to tylko sygnał. Za tym idzie zalew nihilizmu, ideowego nihilizmu, straszliwego nihilizmu, którego tragizm polega na tym, że chce się wyrzucić Boga z życia człowieczego niezależnie od tego, że coraz bardziej widać, iż ten człowiek, odłączony od Boga idzie prościutko ku zagładzie."

Album "Krzyż polski" to dzieło życia wielkiego artysty, a zarazem zdecydowany i odważny głos autorytetów moralnych i naukowych w obronie Krzyża, w obliczu coraz bardziej agresywnych prób usuwania Go z przestrzeni publicznej - w szkołach, w urzędach - w imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji.

Dla naszej parafii to wielkie wyróżnienie, a zarazem powód do dumy. To dowód, że nasza świątynia, od wieków będąca szczególną troską kolejnych pokoleń, nie tylko dla nas, parafian jest najcenniejszą perłą, ale że została dostrzeżona i tak bardzo doceniona przez wybitnego artystę, światowej sławy fotografika Adama Bujaka. Artystę, który w sposób szczególny zasłużył się dla kultury katolickiej, polskiej i światowej. Twórcę bezcennych fotografii utrwalających dla przyszłych pokoleń wydarzenia ważne dla Kościoła oraz miejsca cenne dla tradycji w kraju i za granicą.

Prof. Krzysztof Ożóg (stoi), autor tekstu do prezentowanego pierwszego
tomu serii "Krzyż polski. Przybytek Pański" opowiada o swoich inspiracjach
i motywacji. Przy stole prezydialnym (od lewej): prof. Andrzej Nowak,
prof. Krzysztof Ożóg, ks. kard. prof. Stanisław Nagy, Adam Bujak,
Leszek Sosnowski - prezes wydawnictwa Biały Kruk.
Fot. Wacław Klag, Copyright Biały Kruk.