Święto Ofiarowania Pańskiego - 02.02.2011

Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego,
Przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu.
Łk 2, 22

Święta Rodzina przychodzi do świątyni, by wypełnić przepisy Prawa, które nakazywało oczyszczenie matki po porodzeniu i ofiarowanie pierworodnego syna Bogu. Ani Jezus ani Maryja nie podlegali temu Prawu. Chrystus bowiem sam był Prawodawcą i Panem świątyni, był także Najwyższym Kapłanem i jako taki nie podlegał prawu wykupu pierworodnego. Prawo oczyszczenia matki po porodzie nie obowiązywało Maryi, która bez utraty dziewictwa poczęła i porodziła Syna za sprawą Ducha Świętego. Jednak przez wypełnienie tych przepisów Prawa Jezus i Maryja dali piękny przykład pokory i posłuszeństwa.

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w naszym kraju Świętem Matki Boskiej Gromnicznej, licznie zgromadziliśmy się na Mszy św. Do kościoła przynieśliśmy przystrojone świece. Najświętszą Ofiarę sprawował ks. Proboszcz. Ołtarz gromadnie otoczyli ministranci, lektorzy i dziewczęta z DSM, korzystający z ferii zimowych. Na początku nabożeństwa celebrans poświęcił gromnice. Zamiast homilii wysłuchaliśmy listu biskupów polskich z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Zgodnie z polską tradycją w tym dniu śpiewaliśmy kolędy.

Mimo że jest to Święto Pańskie, odnajdujemy w nim wiele maryjnych akcentów, podkreślających, że Maryja ma wielki wkład w dzieło Odkupienia. Ona jest tą, która przynosi Dziecię do świątyni, ofiaruje je Bogu Ojcu i słucha proroczych słów Symeona zapowiadających zbawczą misję Jej Syna Jezusa Chrystusa.

Według tradycji, świece poświęcone 2 lutego zapala się w domach w razie grożących niebezpieczeństw, powodzi, a zwłaszcza burz i gromów.