Comber babski - 03.03.2011

Kończy się okres karnawału, odbywają się huczne zabawy i kameralne spotkania przy pączku i kawie. Do grona świętujących "ostatki" dołączyły panie w naszej wiosce. Spotkanie w remizie zorganizowała pani sołtys Dorota Musiał. Do przygotowania imprezy czynnie włączyli się członkowie Rady Sołeckiej. Trzeba było posprzątać salę, napalić w piecu, przygotować stoły, zamówić pączki. 3 marca, w "tłusty czwartek", do remizy zaczęły napływać prawdziwe tłumy kobiet. Spotkanie rozpoczęła pani sołtys. Serdecznie powitała panie i złożyła życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Potem była zabawa, taniec, wspólne rozmowy i śpiew. Oczywiście nie zabrakło chrustu i pączków, których w tym dniu należy zjeść jak najwięcej. Do tańca przygrywał zespół "Relaks".






W tym samym dniu spotkanie dla kobiet z terenu gminy zorganizowało Centrum Kultury w Gnojniku. Na deskach sceny w remizie strażackiej miejscowi aktorzy przedstawili sztukę "Blaszany kubek". Znakomita gra aktorów, wśród których znalazł się Adam Biel z Gosprzydowej, oraz przesłanie płynące z przedstawienia wycisnęły łzy na oczach widzów. Aktorzy przedstawili problem rodziny wielopokoleniowej, w której nie ma miejsca dla dziadka. Rolę "niepotrzebnego", popychanego i ciągle strofowanego członka rodziny zagrał znakomicie Jan Mitera. O miejsce w domu starców najbardziej zabiegała synowa, w której rolę wcieliła się Karolina Pysno. Organizowała spotkania z kierowniczką domu "spokojnej starości", wyszukiwała odpowiednie miejsce, skutecznie uciszała sumienie swojego męża, którego zagrał Adam Biel. Jego wątpliwości potęgował sąsiad, który usilnie protestował przeciwko takiemu postępowaniu. Największym zmartwieniem drugiego syna, w którego rolę wcielił się Albert Tekiela, były wysokie koszty utrzymania ojca w domu "spokojnej starości", do pokrycia których musiał się dołożyć. A o pozostawienie dziadka w domu najbardziej walczyła jego wnuczka, którą zagrała Ola Sikora.

Po przedstawieniu uczestnicy spotkania mogli usiąść przy pączku, chruście i innych smakołykach przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich, a także posłuchać piosenek oraz opowieści o tradycjach i zwyczajach związanych z zapustem i tłustym czwartkiem. Program przygotowała grupa młodzieży ze świetlicy wiejskiej w Biesiadkach. Potem zespół "Fortis" z Gnojnika poprowadził wspaniałą zabawę.