Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - 23.06.2011

Wyjątkowo późno w tym roku przypadła uroczystość Bożego Ciała. 23 czerwca, w pierwszy dzień wakacji, zgromadziliśmy się w kościele. Sumę celebrował ks. Krzysztof Klimczak. Zamiast homilii ks. Proboszcz odmówił modlitwę adoracyjną:

"(...)Przepraszamy Cię za bylejakość mowy naszego ducha i ciała, za to, że nie otwieramy ust, aby modlitwą i pieśnią Cię wielbić, za to, że nie klękamy, że niedbale czynimy znak krzyża.

Przepraszamy Cię za to, że oddalamy się od ołtarza w miarę jak przybywa nam lat, kiedy przecież najbardziej potrzebujemy Twojej pomocy, Chleba pielgrzymów i Pokarmu mocnych.

Przepraszamy Cię za stojących poza murami świątyń, za wszystkich strażników przykościelnych parkanów;

za wszystkie niepotrzebne rozmowy i gorszące słowa podczas Eucharystii, za zewnętrzne tylko trwanie dla zachowania pozorów, bez wewnętrznej więzi miłości.

Może i do nas odnoszą się mocne słowa św. Pawła: "nie mogę was pochwalić, bo gdy się gromadzicie, nie stajecie się lepsi, lecz gorsi." Oby te gorzkie słowa Apostoła nami wstrząsnęły i były okazją do namysłu nad tą relacją - po ludzku nie do ogarnięcia - Chrystus w Eucharystii i ja.

Przepraszamy Cię Jezu, za "bezowocne" uczestniczenie we Mszy św.; a nawet za niegodne przystępowanie do Komunii Świętej; a trzeba zważać na Ciało Pańskie i jego Krew, by ich nie przyjmować na własna zgubę. (1 Kor. 11,27 nn).

Przepraszamy za tych, którzy są tak zarozumiali i pyszni, że swych kolan nie zginają nawet przed Bogiem, bo są małej wiary.

Przepraszamy Cię za strój niektórych, który może gorszyć innych uczestników liturgii.

Przepraszamy Cię za tych kapłanów i wiernych świeckich, którzy czynią Mszę świętą swoją własnością i kształtują ją według własnego uznania, niezgodnie z tradycją Kościoła.

Przepraszamy Cię również za to, że udajemy, iż nie widzimy kapłana lub szafarza Komunii świętej, idącego z Tobą do chorego. I za to również, że wraz z chorym nie uczestniczymy w obrzędzie Komunii świętej, zajmując się w tym czasie swoimi sprawami. Przepraszamy też za to, że nie umożliwiamy chorym coniedzielnego przyjmowania Twego Ciała, jak gdybyś był mniej ważny, gdy niesie Cię świecki szafarz.

Przepraszamy, że tego lekceważącego stylu uczymy dzieci i młodzież, dla których wkrótce nikt i nic nie będzie już święte" - to fragment modlitwy, w której zawarte jest wyznanie wiary i przeproszenie za profanację Eucharystii.

Po Mszy św. wyruszyliśmy w procesji do czterech ołtarzy.

Orszak procesyjny tworzyły grupy: Liturgiczna Służba Ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna, dzieci pierwszokomunijne, dzieci sypiące kwiatki, panie niosące feretrony, młodzież męska z chorągwiami, strażacy oraz liczna grupa wiernych. Uroczystość uświetniła orkiestra, która podczas procesji wykonywała melodie pieśni eucharystycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.