Rekolekcje wielkopostne 17-21 marca 2012

Bo dla nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka (.) [Mdr,2, 23]

W sobotę 17 marca rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne - czas łaski i nawrócenia, podarowany wszystkim, którzy zechcą z niego skorzystać.

To znów okazja do refleksji, do zastanowienia się nad sprawami zasadniczymi - jak żyć? Czy warto iść drogą zgodną z Bożymi przykazaniami, podejmować codzienne krzyże?

Czy wiara to nie "przeżytek", symbol zaściankowości, zacofania? Ewangelia opisuje wydarzenia sprzed 2 tysięcy lat. Czy zatem można się na niej oprzeć? Czy może lepiej zaufać współczesnym "autorytetom", propagującym życie w bezgranicznej wolności, bez zasad i ograniczeń, za to w pełnej swobodzie decydowania o wszystkim. Przecież coraz więcej ludzi żyje tak, jakby Bóg nie istniał.

Czy w tej rzeczywistości jestem zdolny do posłuszeństwa Jezusowi? Czy umiem przeciwstawić się modzie i współczesnym trendom? Czy mam na tyle siły i odwagi, aby przyznać się do Chrystusa? Aby zejść z drogi zła i powierzyć swoje życie Bogu? Czy w zgiełku świata potrafię dostrzec prawdę - tę jedyną, autentyczną, cichą, nie narzucającą się, cierpliwą? Czy nie wybieram tego, co w danej chwili jest dla mnie wygodne, łatwe, przyjemne?

Rekolekcjonista, ks. Janusz Michalik, zadaje pytania. W niekonwencjonalny sposób chce dotrzeć do każdego. Porusza umysł, serce, wyobraźnię. Nie oskarża i nie gani. Zachęca do refleksji, do zastanowienia, do pracy nad sobą, do powstawania z grzechów. Uczy, aby nie lekceważyć i nie tolerować zła. Przestrzega przed bezkrytycznym przyjmowaniem treści przekazywanych przez mass media. Z radością i entuzjazmem mówi o Jezusie. Przekonuje, że Bogu trzeba zaufać. Że droga Bożych przykazań jest jedyna, autentyczna i słuszna.

Przypomina, że Chrystus nigdy nie potępia człowieka. Nawet gdy ten upada, zawsze czeka na jego powrót, jak ojciec na syna marnotrawnego.

W niedzielę 18 marca, na spotkanie dla rodziców specjalnie z Nowego Sącza przybyli małżonkowie. Zachęcali do odważnego trwania przy Bogu i dawania autentycznego świadectwa młodemu pokoleniu, do kształtowania rodzinnej wspólnoty: Niech wasze dzieci zapamiętają obraz ojca klękającego do pacierza i postać matki trzymającej w ręku różaniec. Niech modlitwa będzie waszą siłą i drogowskazem.

Popołudniowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej w tym dniu prowadził Ks. Janusz Michalik wspólnie z młodzieżową grupą muzyczno-wokalną, która przyjechała z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Podczas rozważania pasyjnego kaznodzieja wzywał do wewnętrznej przemiany. Zachęcał do wsłuchiwania się w naukę płynącą z krzyża, do kształtowania i uwrażliwiania swojego sumienia, do postrzegania świata przez pryzmat miłującej obecności Boga. Przywołując postać bł. Jana Pawła II i bł. Matki Teresy z Kalkuty wskazywał drogi zawierzenia i pełnego oddania Chrystusowi.

Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i egocentryczni.
KOCHAJ ICH MIMO WSZYSTKO
Jeżeli czynisz dobro, ludzie powiedzą, że jesteś samolubny.
CZYŃ DOBRO MIMO WSZYSTKO
Jeśli masz sukcesy, nabędziesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów.
ODNOŚ SUKCESY MIMO WSZYSTKO
Co dobrego zrobisz dzisiaj, jutro pójdzie w niepamięć.
BĄDŹ DOBRY MIMO WSZYSTKO
Uczciwość i szczerość narażą cię na cierpienie.
BĄDŹ UCZCIWY I SZCZERY MIMO WSZYSTKO
To, co budowałeś przez lata, może zostać zburzone w jedną noc.
BUDUJ MIMO WSZYSTKO
Ludzie pragną twojej pomocy, ale mogą cię zaatakować, gdy im pomożesz.
POMAGAJ LUDZIOM MIMO WSZYSTKO
Dawaj światu to, co masz najlepszego, spodziewając się w zamian ciosów.
DAWAJ ŚWIATU WSZYSTKO, CO MASZ NAJLEPSZEGO, MIMO WSZYSTKO
(z napisu na ścianie Shishu Bhavan, domu dla dzieci w Kalkucie)