Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2013

Krzyże, piety, anioły, pęknięte serca - to znaki najczęściej umieszczane na nagrobnych pomnikach. Na uroczystość Wszystkich Świętych odświeżone i przystrojone, zdają się ożywać blaskiem świec i modlitwą wypowiadaną przez bliskich. W takich chwilach wracają obrazy z przeszłości bliższej lub dalszej. Nagrobne epitafia uzupełnione fotografiami pomagają odtworzyć w pamięci bliskie sercu osoby, rysy twarzy, głos, gesty. Powracają wspomnienia, a wraz z nimi przychodzi refleksja o życiu i przemijaniu.

1 listopada 2013 r. atmosferę zadumy dopełnił swym ciepłem słoneczny dzień. Na groby bliskich przybyły tłumy. Wspólna modlitwa rozpoczęła się w kościele śpiewem "Nieszporów". Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Piotr Pasek. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że każdy człowiek jest powołany do świętości. Każdy, po ziemskim życiu musi przejść przez bramę śmierci. Każdy człowiek, żyjąc na ziemi gromadzi "skarby na wieczność". Nikt, kto nas poprzedził w drodze do domu Ojca nie zabrał ze sobą żadnych dóbr materialnych. Te, w perspektywie wieczności, nie mają żadnej wartości. Są jedynie sposobem pozyskiwania zasług dla nieba.

W procesji na cmentarz szły całe rodziny. Przy kolejnych stacjach ks. Proboszcz wyczytywał kolejne nazwiska, polecając Bożemu Miłosierdziu dusze zmarłych we wspólnej modlitwie różańcowej, którą prowadzili wraz z Proboszczem księża Rodacy - O. Jerzy Bakalarz, O. Roman Bakalarz, ks. Piotr Pasek.

ten dom nie jest twoim domem
to miejsce nie należy do ciebie
ta rodzina nie jest wcale twoja
te pieniądze nie są twoją własnością
ten samochód meble lodówka
ani żadna z tych rzeczy
które tak starannie chronisz
zamykasz na klucz przed złodziejami
nawet swoje ciało
pożyczyłeś tylko na chwilę
od matki ziemi

z każdą nową rzeczą
powiększasz tylko swój kredyt
choć i tak już siedzisz w długach
po same uszy

w wielkiej Bożej wypożyczalni
dostałeś wszystko co potrzebne
żeby odbyć życiową wędrówkę
ale każdą rzecz kiedyś oddasz
nawet jeśli ci się wydaje
że przedmioty ludzie miejsca
naprawdę należą do ciebie

z tomiku "góra nie drgnęła", ks. Tadeusz Pabjan


Galeria fotografii I

Galeria fotografii II