Sakrament bierzmowania - 17.03.2014

W drugim tygodniu Wielkiego Postu, 17 marca 2014 r. grupa młodzieży z Gnojnika, Gosprzydowej i Uszwi przyjęła z rąk ks. bpa Wiesława Lechowicza sakrament bierzmowania. Z naszej parafii sakrament dojrzałości przyjęło 10 osób. Uroczystość miała miejsce w kościele parafialnym św. Floriana w Uszwi. Mszę św. pod przewodnictwem ks. biskupa sprawowało 5 kapłanów - proboszczowie z Uszwi, Gnojnika, Gosprzydowej oraz ks. katecheta z Uszwi.

W homilii ks. biskup mówił o darach Ducha św. których potrzebujemy w drodze do wieczności. W sakramencie bierzmowania młodzi ludzie otrzymują umocnienie. Tej odwagi i mocy potrzebujemy, aby podejmować zadania, jakie stawia przed nami życie.

Ks. biskup opowiedział o spotkaniu arcybiskupa Karola Wojtyły z chorymi w krakowskim szpitalu. Podczas tych odwiedzin arcybiskup zapewnił jednego z chorych, że będzie się modlił o dary Ducha św. dla niego. Młody człowiek poczuł rozczarowanie. Oczekiwał zapewnienia że biskup będzie się modlił o zdrowie dla niego.

W nawiązaniu do tego przykładu, kaznodzieja podkreślił, że często nasze oczekiwania są inne niż Boże plany. Że często nie umiemy przyjąć Bożej woli i uwierzyć. Tak było i w czasach, gdy Chrystus chodził po ziemi, nauczał, uzdrawiał, odpuszczał grzechy. Mimo, iż ludzie widzieli znaki, słyszeli nauczanie, nie umieli Go przyjąć i uwierzyć. Bo patrzyli i słuchali tylko zmysłami fizycznymi. Zabrakło wrażliwości i otwartości na Ducha świętego.

Ojciec św. Jan Paweł II wiedział, co jest ważne w życiu człowieka. Choć od wczesnej młodości, po ludzku patrząc, doświadczany był przez los, nie stracił ani na chwilę właściwego kierunku, ani na chwilę nie zwątpił w Bożą miłość i obecność w życiu człowieka. Wiedział, że Bóg sam prowadzi łódź jego życia. Dlatego w październiku 1978 roku miał odwagę zawołać: "Nie bójcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

9 lat po śmierci Ojca św. Jana Pawła II, kiedy przygotowujemy się do przeżycia uroczystości kanonizacji wiemy, dokąd te słowa zaprowadziły Jana Pawła II. Te słowa, wyrażające pełne zaufanie Bogu, zaprowadziły Ojca św. Jana Pawła II przed oblicze miłującego Ojca.

Ks. biskup zachęcał młodzież, aby zapraszała codziennie Ducha św. do swojego życia. Prosił, aby czynić to krótką modlitwą "Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi świętemu". Ta modlitwa uwrażliwi na działanie i obecność Ducha św.

Po kazaniu ks. biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Jako dary ofiarne, młodzież przyniosła do ołtarza:

Na zakończenie Eucharystii ks. biskup pobłogosławił zebranych w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, wypowiadając słowa:
"Bóg Ojciec niech sprawi, abyście byli godni Jego miłości;
Syn Boży niech was umocni w wyznawaniu wiary
Duch Święty niech was zjednoczy i doprowadzi do Królestwa Bożego."