Niedziela Palmowa - 13.04.2014

13 kwietnia obchodziliśmy Niedzielę Palmową, zwaną również Drugą Niedzielą Męki Pańskiej. Na pamiątkę triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, z radosnym śpiewem: "Hosanna Synowi Dawidowemu", wokół kościoła wyruszyła procesja z palmami.Po procesji, podczas Mszy św., Ewangeliczny opis Męki Chrystusa wprowadził nas w obchody Wielkiego Tygodnia.

Po Mszy św. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "palmowego".

W kategorii "najwyższa palma" najlepszymi wynikami mogą poszczycić się:

W kategorii "najładniejsza palma" następujące dzieci zdobyły nagrody:

Wszystkie miejsca punktowane zostały nagrodzone książkami albumowymi, upominkami świątecznymi i słodyczami. Nagrody ufundowali organizatorzy konkursu: Ksiądz Proboszcz oraz Centrum Kultury, natomiast słodycze dla wszystkich uczestników ufundowała Pani Marzena Gajda - właścicielka sklepu w Gosprzydowej.


W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum, przygotowała Drogę Krzyżową w formie misterium pasyjnego. Ks. Proboszcz czytał rozważania, a młodzi aktorzy odgrywali sceny, zatrzymując się przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Uczestnicząc w misterium mogliśmy wyobrazić sobie i głębiej przeżyć chwile trwogi, męki i śmierci Chrystusa od momentu skazania, aż do pochowania w grobie.


W Niedzielę Palmową obchodzony był XXIX Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Do Tarnowa przyjechało około 3 tys. młodych ludzi z całej diecezji, by uczestniczyć w spotkaniu. Była uroczysta Msza św., Droga Krzyżowa ulicami miasta i koncert ewangelizacyjny. Spotkaniu towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II i bł. Karoliny.

Również na placu Świętego Piotra w Rzymie uczestniczyło wielu młodych ludzi. Obecna w Watykanie polska młodzież odebrała na zakończenie Mszy św. znaki Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie.

Od poniedziałku rozpoczęła się pielgrzymka krzyża Światowych Dni Młodzieży po Polsce, a także po Europie, między innymi Białorusi, Rosji, Ukrainie.istnieją dwie główne szkoły
niesienia krzyża

pierwszą założył ten
który objął krzyż z miłością
jak obejmuje się przyjaciela
żeby razem przejść trudną drogę

drugą założył ten
który objął krzyż ze złością
przeklinając pod nosem swój los
gdy mu go siłą wtłoczono na ramiona

wcześniej czy później
poślą nas do szkoły
niesienia krzyża

nie pozostawią wyboru
co do terminu rozpoczęcia edukacji
czasu trwania szkolenia

pozostawią tylko wybór
pomiędzy szkołą Jezusa
i szkołą Szymona

ks. T. Pabjan, z tomiku "Przemówić sercu do rozumu"