Bogu niech będą dzięki za dar świętych papieży - 27.04.2014


"Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławiony Jan Paweł II jest świętym i wpisujemy Go do katalogu świętych, polecając, aby odbierał On cześć jako święty w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

Formułę kanonizacyjną, włączającą w poczet świętych papieża Jana XXIII i papieża Jana Pawła II, wypowiedział papież Franciszek na placu św. Piotra w Rzymie, podczas uroczystości kanonizacyjnej. Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która w tym roku przypadła 27 kwietnia. Do Rzymu przybyły setki tysięcy ludzi z wszystkich zakątków świata. W naszym kraju ludzie gromadzili się w kościołach i na placach, aby we wspólnocie przeżywać tę niezwykłą chwilę. Odbywały się czuwania modlitewne, koncerty, telewizja transmitowała audycje i filmy dotyczące głównie postaci naszego wielkiego Rodaka Ojca św. Jana Pawła II. Domy, ulice, place miast przystrojone zostały flagami papieskimi i narodowymi, w oknach pojawiły się plakaty z postacią Jana Pawła II. Jak przed laty, gdy Polska przygotowywała się do wizyt Ojca świętego. Atmosfera radosnej modlitwy dziękczynienia i uwielbienia Boga towarzyszyła wszystkim.

W naszej parafii do tej wyjątkowej chwili przygotowywaliśmy się uczestnicząc w nowennie do Bożego Miłosierdzia. W wigilię Święta zabraliśmy do domów "Iskrę Miłosierdzia" - światło z Łagiewnik, przywiezione do parafii przez młodzież w niedzielę palmową. Na ołtarzu pojawiła się okolicznościowa dekoracja. Okna wielu domów zostały pięknie przystrojone. Niedziele przedpołudnie poświęciliśmy na oglądanie transmisji z Watykanu. Tam na miejscu mieliśmy swojego przedstawiciela - nasz Rodak ks. Piotr Pasek udał się z pielgrzymami z Tarnowa, aby osobiście wziąć udział we Mszy św. Kanonizacyjnej. Po południu zgromadziliśmy się w kościele, aby wspólnie modlić się koronką do Bożego Miłosierdzia i dziękować Bogu za dar świętego Jana Pawła Wielkiego.