Niedziela palmowa - 29.03.2015

W ostatnią niedzielę marca obchodziliśmy pamiątkę triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. To początek Wielkiego Tygodnia i zapowiedź nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Przybywających na sumę do naszego kościoła witała wysoka, pięknie przystrojona palma zamocowana przy ogrodzeniu. Najpierw wysłuchaliśmy słów Ewangelii św. Marka opisujących wjazd Jezusa do Jerozolimy. Następnie ks. Proboszcz poświęcił palmy i przy radosnym śpiewie "Hosanna Synowi Dawidowemu" wyruszyła uroczysta procesja wokół kościoła.

W liturgii słowa usłyszeliśmy opis Męki Jezusa Chrystusa wg św. Marka. Przed oczami wyobraźni stanęły sceny z Betanii, wieczernika, ogrodu oliwnego, dziedzińca pałacu najwyższego kapłana, pretorium, Golgoty. Rozkrzyczany tłum, zalęknieni uczniowie, bezwzględni żołnierze. Piotr, który ze strachu wyparł się swojego Mistrza i Judasz, który zdradził dla pieniędzy, a także Piłat umywający ręce, świadomy, że wydaje na śmierć niewinnego człowieka. Szymon Cyrenejczyk przymuszony do pomocy w dźwiganiu krzyża i niewiasty przyglądające się z daleka - Maria Magdalena i Maria, matka Jakuba Mniejszego i Józefa, a także Józef z Arymatei organizujący pochówek ciała Jezusa.

Obrazy bardzo wyraźne, przedstawione z podziałem na role przez ks. Krzysztofa Klimczaka, p. Marcina Świerczka oraz p. Rafała Mroza.

Po mszy św. i błogosławieństwie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu palmowego. Najwyższą palmę zaprezentował Krystian Strzesak. Drugie miejsce w tej kategorii uzyskała palma Julki Serafin, a trzecie Julki Prus.

W kategorii "najpiękniejsza palma" pierwsze miejsce uzyskała praca Norberta Mitery. Drugie miejsce zdobyła palma wykonana przez Ewelinę Data, a trzecie palma przygotowana przez Justynę Gajec.

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody ufundowane przez Centrum Kultury i ks. Proboszcza.