Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - 04.06.2015

To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim. Tradycją sięga pierwszej połowy XIII wieku. W tym dniu szczególnie wspominamy Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Procesje, które wyruszają na ulice miast i wsi są publicznym świadectwem wiary. Przygotowanie ołtarzy angażuje liczne wspólnoty. Na projektach dominują motywy eucharystyczne, przyozdobione bogatą o tej porze roku roślinnością i kwiatami. Jako, że 4 czerwiec to data symboliczna, związana z odrodzeniem naszej ojczyzny i pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w 1989 roku, na ołtarzach pojawiły się motywy patriotyczne i barwy narodowe.

4 czerwca 2015 r., w święto Bożego Ciała, sumę sprawował proboszcz ks. Krzysztof Klimczak. W homilii ks. Proboszcz mówił o wielkim darze Boga dla człowieka - Jego obecności wśród ludzi. W tym kontekście kaznodzieja zadał pytanie: czy potrafimy docenić ten dar? Czy mamy świadomość, że kościół, to nie tylko zabytkowy obiekt sakralny, ale to przede wszystkim Dom Boży. To miejsce, gdzie mieszka Bóg i tu czeka na każdego z nas. A dziś, wychodzi do ludzi - chce powiedzieć - jestem blisko Was, znam Wasze życie, Wasze problemy. Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja Was pokrzepię.

Ks. Proboszcz mówił o spożywaniu Ciała Chrystusa, jako pokarmu na życie wieczne. Przypomniał, aby nie przystępować do Komunii św. w stanie grzechu, gdyż takie postępowanie, zamiast umacniać, prowadzi do śmierci duszy. W modlitwie polecał Bogu wszystkich kapłanów - szafarzy Sakramentu Pokuty i Eucharystii.

Po Mszy św. z kościoła wyruszyła procesja do czterech ołtarzy - przy plebanii, szkole, domu parafialnym oraz figurze Matki Bożej na placu kościelnym. Orszak procesyjny prowadził krzyż, za nim podążała Liturgiczna Służba Ołtarza, feretrony, chorągwie, poczet sztandarowy OSP, chłopcy z dzwoneczkami i dziewczynki sypiące kwiatki. Po barwnym, kwiatowym dywanie podążał kapłan niosący Najświętszy Sakrament, a za baldachimem wierni, śpiewający pieśni eucharystyczne. Przy kolejnych ołtarzach następowało odczytanie fragmentu Ewangelii, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwo oraz śpiew Suplikacji.

Od czwartego ołtarza procesja skierowała się do kościoła. Po odśpiewaniu hymnu "Boże coś Polskę" i błogosławieństwie nastąpiło rozesłanie.