XIII Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów

W sobotę 10 października 2015 roku w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie odbyła się XIII Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów pod hasłem "WYCHOWYWAĆ DO PEŁNI CZŁOWIECZEŃSTWA".

Wszyscy, którym na sercu leży wychowywanie młodych pokoleń, spotkali się na modlitwie i wspólnej refleksji nad powołaniem wychowawcy i nauczyciela. Jak zwykle nie zabrakło radosnych spotkań z koleżankami i kolegami z czasów studiów czy wspólnej pracy w różnych szkołach.

Program pielgrzymki:

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali wykładu ks. dr. hab. Marka Kluza o wychowawczym posłannictwie nauczyciela w dobie kryzysu wartości.

Bp Stanisław Salaterski podczas homilii mówił: - Otwierajmy się na nowe osiągnięcia pedagogiki i nauki, przyjmujmy nowe programy, korzystajmy z mądrości pokoleń, ale pozwólmy się też prowadzić mądrości Bożego słowa, a bez wątpienia się nie zawiedziemy, szczęście razem z tytułami zagości w życiu tych, którym służymy.

Po posiłku i chwili na rozmowę uczestnicy pielgrzymki udali się do Wał Rudy, by wziąć udział w Drodze Krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny. Słowa rozważań poszczególnych stacji, przygotowane przez katechetów świeckich, mocno zapadały w serca nauczycieli, a i słoneczna aura wyjątkowo sprzyjała zadumie i refleksji.

Przypuszczam, że w tym roku około tysiąca katechetów, nauczycieli i wychowawców przyjechało do Zabawy prosić o duchowe wsparcie błogosławioną 16-latkę. W gronie pielgrzymów był do czasu zmiany parafii dotychczasowy duszpasterz nauczycieli Dekanatu Brzesko ks. Krzysztof Klimczak.

Ks. Janusz