Odwiedziny Świętego Mikołaja - 06.12.2015

Mimo, iż aura nie pozwoliła wykorzystać sań, święty Mikołaj nie spóźnił się z prezentami do grzecznych dzieci. W niedzielę, 6 grudnia, wczesnym popołudniem zawitał do naszej parafii. Kiedy dotarł do kościoła, wewnątrz oczekiwała spora grupa ministrantów, dziewcząt z DSM oraz dzieci.

Niecodzienny Gość najpierw powitał się z Panem Jezusem ukrytym w Tabernakulum, pokłonił się Matce Najświętszej, a następnie przystąpił do wręczenia upominków. W tej sympatycznej czynności pomagali mu młodsi ministranci i dziewczęta z DSM. Podawali Mikołajowi paczki i odczytywali kartki z nazwiskami dzieci. Święty Biskup pamiętał o wszystkich - słodkości przywiózł również dla Pani Basi - zakrystianki i Księdza Proboszcza, a także dla rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom w niezwykłym spotkaniu. Święty Mikołaj nagrodził również ministrantów i lektorów. Najgorliwsi członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza mogli wybrać sobie upominek - karty pamięci, głośniki, odtwarzacze mp3 oraz słuchawki.

Na zakończenie dostojny Gość pobłogosławił wszystkich zebranych i prosił, aby starali się być dobrzy.

Święty Mikołaj to postać historyczna. Żył i działał na przełomie III i IV wieku. Związany z Grecją, Turcją i Włochami. Był biskupem Miry (dzisiejsza Turcja). Tam też został pochowany. Wyróżniał się pobożnością i wrażliwością na potrzeby innych. Kult świętego bardzo rozpowszechnił się w całym kościele. Również w Polsce św. Mikołaj jest patronem wielu kościołów. W najbliższym sąsiedztwie mamy taką parafię - p.w. św. Mikołaja w Tymowej.

Święty Mikołaj ciągle żyje i działa - rękami życzliwych ludzi, którzy pomagają innym, a 6 grudnia sprawiają radość dzieciom. I nie najważniejsza jest wartość upominku oraz jego wielkość, tylko sam gest, czas oczekiwania, zaskoczenie. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten sympatyczny dzień wypełniony był radością i uśmiechem nie tylko na twarzach najmłodszych.