W rodzinie przy wieńcu adwentowym.

W nowym roku liturgicznym Rodzina Kolpinga zaproponowała parafiom dekanatu brzeskiego udział w projekcie ewangelizacyjnym "W rodzinie przy wieńcu adwentowym". W ten projekt wpisała się i także nasza wspólnota parafialna i w pierwszą niedzielę adwentu zostały pobłogosławione pierwsze wieńce.


Wieniec adwentowy jest jednym z najbardziej wymownych zwyczajów adwentowych. Zwyczaj umieszczania w domu zielonego wieńca z czterema świeczkami zrodził się we wschodnich Niemczech. Wywodzi się on z symboli światła, które występowały w folklorze przy końcu listopada i na początku grudnia. Chrześcijanie przechowali i utrzymali wiele z tych symboli światła i nadali im ewangeliczną interpretację. Dlatego wskazanym jest, aby w każdej rodzinie chrześcijańskiej został umieszczony i pobłogosławiony wieniec adwentowy.

Wykonuje się go z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak: świerk srebrzysty, jodła pospolita, daglezja zielona lub też sosna zwyczajna. Wieniec może być również wykonany z liści laurowych lub mahoniowych.

Więcej informacji o symbolice wieńca i sposobie wykonania można znaleźć m.in. w "Rytuale rodzinnym" bpa Józefa Wysockiego, który był wielokrotnie wydawany i w książkowych kalendarzach katolickich.

Rodzinna modlitwa w wieczór adwentowy

Prowadzący: Wspomożenie nasze w Imieniu Pana,
Wierni: Który stworzył niebo i ziemię.
Prowadzący. Posłuchajcie, Drodzy, słów Ewangelii adwentowej

(np. Łk 21, 25-28. 34-36 albo wyznaczonej na dany dzień: informację skąd Ewangelia, znajdziemy w kalendarzach katolickich lub prasie katolickiej).
Czytanie....

Prowadzący: Oto Słowo Pańskie.
Wierni: Chwała Tobie, Chryste

Prowadzący: Boże, nasz Ojcze, słowem swoim uświęcasz wszystkie rzeczy, proszę Cię błogosław ten wieniec adwentowy i spraw, abyśmy trwając na modlitwie przygotowywali swoje serca na przyjście Twego Syna, Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
Wierni: Amen

Jedno z dzieci zapala świecę. Następnie wszyscy śpiewają pieśń adwentową i wspólnie odmawiają jedną z tajemnic różańcowych, recytują Litanię Loretańską lub śpiewają "Godzinki".

Od 16 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia prowadzący może dodać następującą modlitwę do Dzieciątka Jezus:

Najświętsze Dzieciątko Jezus, oto widzisz mnie u stóp Twoich z jednym pragnieniem oddania Ci czci i należenia do Ciebie. Błagam Cię, nie patrz na niegodność moją, ale jedynie na gorące pragnienie przypodobania się Tobie przez odprawienie tej modlitwy, w której proszę Cię o łaskę... (wymienić prośbę) Udziel mi światła i łaski; oczyść serce moje i wysłuchaj próśb moich. Pomoc nasza w Imieniu Pana, który stworzył niebo i ziemię.
Chwała Ojcu...

Dziękuję Ci, Ojcze Przedwieczny, żeś z nieskończonej miłości ku ludziom, zesłał Syna Swego umiłowanego z nieba na ziemię. Uwielbiam Cię, Słowo Wcielone, Bracie pierworodny, przeznaczony do chwały wiecznej.
Chwała Ojcu...

Dziękuję Ci, Duchu Święty, żeś miłością Swoją sprawił Wcielenie Słowa Bożego i dziewictwo Maryi przyozdobił nowym blaskiem macierzyństwa.
Chwała Ojcu...

Pozdrawiam Cię, o Dziecię Jezus, pełne łaski. Pokój i miłosierdzie z Tobą. Ty jesteś najpiękniejszym z synów ludzkich i błogosławionym owocem najczystszej i Niepokalanej Dziewicy Maryi. O Jezu, Tyś jest wszechpotężnym Panem nieba i ziemi. W Ciebie wierzę, w Tobie całą moja nadzieję i miłość pokładam. Amen.
Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo... Chwała Ojcu...

Teksty modlitw dostępne także na stronie internetowej RK: http://brzesko.kolping.pl/