Święto Bożego Miłosierdzia - 03.04.2016

Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie
dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe
morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego.
Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.
W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)

Święto Miłosierdzia Bożego jest obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Dla wszystkich diecezji w Polsce zostało wprowadzone w 1995 roku przez papieża Jana Pawła II. 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny, Papież ogłosił to święto dla całego świata.

13 marca 2015 roku papież Franciszek ogłosił nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia. Trwa on od 8 grudnia 2015 roku a zakończy się 20 listopada 2016 roku. Rok Święty to szczególny czas łaski, w którym wierni mogą pogłębić swoją wiarę i zaangażować się na nowo w życie poprzez osobiste świadectwo chrześcijańskie, korzystać ze specjalnych odpustów, uczestniczyć w okolicznościowych liturgiach.

Do Święta Miłosierdzia Bożego przygotowywaliśmy się uczestnicząc w specjalnej nowennie. W niedzielę 3 kwietnia 2016 r. przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli w uroczystościach w kościele Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach. Mszę św. przy ołtarzu polowym sprawowało kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Na placu i w świątyni zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski i zza granicy.

W homilii ks. Kardynał mówił o wielkiej miłości Boga do człowieka, której symbolem są rany - przebite serce i bok - niepowtarzalne znaki rozpoznawcze tożsamości Jezusa Chrystusa. Nawiązując do Ewangelii kaznodzieja mówił o spotkaniu Jezusa Zmartwychwstałego z apostołami. Spotkaniu, które spowodowało, że uwierzyli, że bez lęku wyszli, aby głosić prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa, że za tę prawdę oddali życie. Dziś dziękujemy Bogu za świadectwo Tomasza, który po latach przypieczętował męczeńską śmiercią swoje przekonanie o Bóstwie Jezusa. Wpatrując się w konsekrowaną Hostię powtarzamy "Pan mój i Bóg mój".

Z oblicza i promieniejącego boku Jezusa bije źródło życia i miłości, nadziei, pokoju i nieskończonego Miłosierdzia Boga. Tę prawdę w sposób szczególny przeżywamy w tym miejscu, gdzie Jezus przemówił do Siostry Faustyny. Stąd przekazywany jest światu ogień miłosierdzia. Orędzie o Bożym Miłosierdziu do najdalszych zakątków świata zaniósł Ojciec Święty Jan Paweł II.

Wielką rolę Jana Pawła II w krzewieniu nauki o Bożym Miłosierdziu podkreślił papież Franciszek w bulli Misericordiae vultus. To Jan Paweł II zwrócił uwagę na zapomnienie we współczesnym świecie tematu miłosierdzia. Umysłowość współczesna sprzeciwia się Bogu, odrzuca ideę miłosierdzia. Po obaleniu złowrogich potęg pojawiły się nowe zagrożenia: przemoc, wojny, prześladowania, terroryzm. Papież Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia, bo tylko miłosierdzie Boga może ocalić świat.

Kaznodzieja wołał, abyśmy byli ludźmi nadziei i zachowywali pokój w sercu. Aby towarzyszyło nam przekonanie, że miłosierdzie Boga może przywrócić równowagę w świecie zniszczonym przez ślepą nienawiść i egoizm. Ks. Kardynał zachęcał, abyśmy odpowiedzieli osobistym nawróceniem, wzajemnym przebaczeniem win, pojednaniem w rodzinach, środowiskach i w społeczeństwach.

Mówiąc o Roku Świętym Miłosierdzia ks. Kardynał nawiązał do Światowych Dni Młodzieży i 1050 rocznicy chrztu Polski. To wielka łaska, że możemy na tej ziemi gościć młodzież z całego świata i wspólnie z Ojcem Świętym Franciszkiem za niespełna cztery miesiące przeżywać święto wiary, dając światu świadectwo przekraczające granice państw, kultur i narodów. Po raz kolejny zachęcił młodych do przybywania do Krakowa, do ojczyzny apostołów Bożego Miłosierdzia. "Pragniemy, abyście ogień wiary, nadziei i miłości rozpalili tutaj i zanieśli do waszych domów. Niech ten ogień rozjaśni mroki naszej ziemi. Prośmy o pokój dla naszego niespokojnego świata, bo prawdziwy pokój jest darem Zmartwychwstałego Jezusa. Bądźmy apostołami Bożego Miłosierdzia jak Jan Paweł II i Siostra Faustyna." Ks. Kardynał zakończył homilię słowami psalmu: " Dziękujmy Panu bo jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki, wysławiajmy Pana bo jest dobry, bo Jego miłosierdzie trwa na wieki."

Po Komunii św. ks. Kardynał poświęcił Dzwon Miłosierdzia, który będzie rozbrzmiewał na placu spotkania młodzieży z Ojcem św. Franciszkiem Campus Misericordiae w Brzegach i udzielił wszystkim specjalnego błogosławieństwa.




W ramach obchodów Tygodnia Miłosierdzia, w pierwszy czwartek kwietnia, przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli we Mszy św. w kościele Bożego Miłosierdzia w Brzesku. Najświętszą Ofiarę w intencjach swoich wspólnot sprawowali pod przewodnictwem ks. proboszcza Wojciecha Wernera pasterze zaproszonych parafii - św. Trójcy w Okocimiu - ks. Wiesław Pieja oraz parafii św. Urszuli z Towarzyszkami w Gosprzydowej - ks. Janusz Skrzypek.

W homilii ks. Werner mówił o Miłosierdziu Boga, który kocha i cierpliwie czeka na zagubionego człowieka, poranionego brakiem świadomości grzechu. Człowieka, który zatracił poczucie obecności Boga i wiarę, że Bóg jest miłującym Ojcem, który nie zmęczy się przebaczaniem. Potrzeba tylko naszej zgody i ufności oraz pokornego i skruszonego serca. Kaznodzieja życzył, abyśmy doświadczyli przytulenia Miłosiernego Jezusa u kratek konfesjonału, abyśmy byli miłosierni i pozwolili Jezusowi działać w naszym życiu.

Po Mszy św. uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której nastąpiło zawierzenie naszych parafii Miłosierdziu Bożemu. Po błogosławieństwie uczestnicy nabożeństwa przyjęli namaszczenie Balsamem Miłosierdzia.