Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo...

Pobożność maryjna stanowi istotny czynnik polskiej kultury narodowej duchowej i materialnej. Stałą i żywą obecność Maryi w polskich dziejach poświadczają m.in. hymn Bogurodzica, sanktuarium jasnogórskie i wiele innych sanktuariów Maryjnych, liczne obrazy łaskami słynące w kościołach parafialnych, przydrożne kapliczki z wizerunkiem Matki Bożej, bogactwo pieśni i modlitw, literatura, malarstwo, architektura, czy wreszcie fakt zawierzenia narodu polskiego przez polskiego króla Jana Kazimierza, a także przez prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski. Wezwanie "Królowo Polski" zostało na stałe wpisane do litanii loretańskiej w 1908 r., kiedy zezwolił na to papież Pius X. W tym samym roku ustanowił on też święto Królowej Polski dla diecezji lwowskiej.


Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. biskupi polscy poprosili papieża o ustanowienie święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część ślubów Jana Kazimierza, w których król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. Upamiętnia śluby króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

W bieżącym roku święto ma szczególny wymiar. 50 lat temu na Jasnej Górze, podczas uroczystości milenijnych chrztu Polski kard. Stefan Wyszyński zawierzył naród polski opiece Maryi na kolejne1000 lat.


Tradycyjnie 3 maja zgromadziliśmy się na nabożeństwie majowym przy figurze Matki Bożej Zwycięskiej "na zakręcie" sławiąc Maryję pieśniami i litanią loretańską. Ksiądz Proboszcz przypomniał historię kultu maryjnego w Polsce oraz Jej opiekę nad naszym narodem na przestrzeni dziejów. Na zakończenie udzielił zebranym błogosławieństwa.

Figura Matki Bożej Zwycięskiej

Figura przydrożna wykuta w kamieniu przedstawia postać Maryi stojącej na globie ziemskim, trzymającą Dzieciątko Jezus. Rzeźba umieszczona jest na murowanym postumencie, na którym wyryto napis: "Maryjo, Matko Zwycięska, módl się za nami. 1884".