Symbole Światowych Dni Młodzieży w Gnojniku - 07.05.2016

Niespełna 3 miesiące dzielą nas od Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 7 maja do Gnojnika dotarły symbole ŚDM - Krzyż i ikona Matki Bożej. Zostały powitane przez młodzież oraz duszpasterzy gnojnickiej parafii. W modlitewnym czuwaniu oraz adoracji uczestniczyli głównie młodzi gimnazjaliści, również przedstawiciele naszej parafii. Oni też prowadzili Drogę Krzyżową oraz śpiew. Ks. Piotr Bober - wikariusz z Gnojnika przewodniczył adoracji przy krzyżu i ikonie Matki Bożej.

Po diecezji tarnowskiej symbole Światowych Dni Młodzieży pielgrzymują w dniach od 1 do 13 maja 2016 r., po Polsce od 14 kwietnia 2014 r. Ich peregrynacja po całym kraju rozpoczęła się od archidiecezji poznańskiej.


Od samego początku spotkaniom młodzieży towarzyszy Krzyż Roku Świętego zwany też Krzyżem Młodych i Krzyżem ŚDM. W 1984 r. papież Jan Paweł II, na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, przekazał młodym krzyż o wymiarach: wys. 380 cm, szer. 175 cm. Na krzyżu umieszczona została tabliczka ze słowami Jana Pawła II: "Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym".

Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje kopia Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunki Ludu Rzymskiego. Opiekunka Ludu Rzymskiego jest najbardziej ukochaną i czczoną ikoną maryjną w Rzymie. Jej oryginał znajduje się w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie.

Symbole Światowych Dni Młodzieży wędrują po całym świecie docierając do milionów serc.