Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - 26.05.2016

26 maja obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną też Bożym Ciałem. To radosne święto, upamiętniające ustanowienie Najświętszej Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek. Na ulice wsi i miast wyruszają procesje z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób katolicy publicznie wyrażają wiarę i składają hołd Jezusowi obecnemu w Eucharystycznym Chlebie.

Uroczystą sumę w tym dniu odprawiał ks. Janusz Skrzypek. W homilii ks. Proboszcz mówił o darze Eucharystii, o prawdziwej obecności Jezusa wśród nas. Ta obecność potwierdzona została wielokrotnie cudami, również w Polsce - w ostatnim czasie w Legnicy, a wcześniej w Sokółce. Cuda Eucharystyczne mają miejsce wtedy, gdy brakuje wiary, gdy pojawiają się wątpliwości w prawdziwą i osobową obecność Jezusa w Eucharystii.


Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew). Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: "To jest Ciało moje... To jest Krew moja" .

Jezus dając obietnicę Komunii świętej wskazał na jej zasadniczy cel: życie wieczne. "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym" (J 6, 54). Komunia święta daje nam prawo do nieba i jest zadatkiem nieśmiertelności także naszych ciał. Przyjmując uwielbione ciało Chrystusa, zostajemy w swoim ciele niejako wszczepieni w Jego nieśmiertelne ciało, nabywamy prawa do nieśmiertelności i zmartwychwstania. Według nauki Kościoła, Komunia święta pomnaża w nas łaskę uświęcającą, gładzi grzechy powszednie, łagodzi namiętności ciała.

Jako, że w tym samym dniu obchodziliśmy Dzień Matki ks. Proboszcz złożył życzenia wszystkim mamom i w sposób szczególny polecał je w modlitwie.


Po sumie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy, które nawiązują w tym roku do Roku Miłosierdzia i 1050 rocznicy Chrztu Polski. Przy każdym ołtarzu kapłan czytał fragmenty Ewangelii, a następnie kierował do zgromadzonych krótkie rozważanie. Polecał Bogu intencje wszystkich obecnych na procesji. Dziękował za obecność i świadectwo wiary, za ukazywanie prawdziwych wartości dzieciom oraz wierne trwanie w Kościele Chrystusowym.

Przy ostatnim ołtarzu na placu koło kościoła - przy figurze Matki Bożej został odśpiewany hymn "Ciebie Boga wysławiamy". Po błogosławieństwie ks. Proboszcz podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania i uświetnienia uroczystości.