XX Spotkanie Młodych w Lednicy - 04.06.2016

Zaufaj Bogu już dziś.

Po raz dwudziesty na Polach Lednickich spotkali się młodzi ludzie z całej Polski, wśród nich także przedstawiciele naszej parafii. Przybyły również grupy zza granicy. W jubileuszowym spotkaniu 4 czerwca 2016 r. wzięło udział ok. 65 tys. młodzieży. Tym razem bez inicjatora, twórcy, pomysłodawcy i realizatora - o. Jana Góry, który zmarł w grudniu ubiegłego roku. I tym razem młodzież nie zawiodła - przybyła w dużej liczbie, aby się spotkać, aby we wspólnocie dziękować i uwielbiać Boga, aby oddać hołd duszpasterzowi Lednicy, Hermanic, Jamnej, aby wypełnić Jego testament. Życzeniem o. Jana Góry było, aby podczas XX spotkania w 2016 r. każdy uczestnik otrzymał Pismo św. i Krzyż oraz, aby Brama Ryba stała się Bramą Miłosierdzia.

Hasłem tegorocznego spotkania było słowo "Amen" - "Niech tak się stanie". Wygrawerowane na drewnianym Krzyżyku ma przypominać o mówieniu "Amen" Jezusowi każdego dnia.

Wspólnota LEDNICA wraz z duszpasterzami o. Wojciechem Prusem OP oraz Maciejem Soszyńskim OP, wzorowo przygotowała i przeprowadziła spotkanie. Na ten dzień szczególny Brama - Ryba stała się Bramą Miłosierdzia, a Pola Lednickie - największą świątynią świata - w której modli się i uwielbia Boga kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Młodzież otrzymała Pismo św. Nowego Testamentu, Krzyż i świecę, aby symboliczny ogień wiary niesiony od 800 lat przez dominikanów dotarł do każdego.


Galeria fotografii

Foto: Ewa Prus

Część I: 1050-ta rocznica Chrztu Polski

Wzorem lat ubiegłych młodzi ludzie zaczęli się pojawiać na placu już od godzin porannych w sobotę 4 czerwca. Bogaty program spotkania został w pełni zrealizowany. Młodzież uczestniczyła w modlitwach, śpiewie i tańcach, wysłuchała konferencji o. Adama Szustaka, przeżyła też gwałtowną burzę i ulewny deszcz.

Uroczystego otwarcia spotkania dokonał o godz. 17:00 Prymas Czech, kard. Dominik Duka. Poprowadził też pierwszą część czuwania "Chrzest Polski", podczas której uczestnicy odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a także mogli uczestniczyć w rekonstrukcji obrzędu Chrztu św. Mieszka I.

Kard. Duka wspominał o. Jana Górę, cieszył się z obecności tak wielu ojców dominikanów: "W Czechach nie ma nas tak wielu. W naszym klasztorze jest nas tylko dziesięciu". Z entuzjazmem mówił o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, do których czeska młodzież się przygotowuje.

Z radością na Polach Lednickich został powitany O. Karol Meissner - benedyktyn z Lubina, przyjaciel o. Jana Góry. Dłoń kapłana - seniora ucałował z szacunkiem Prymas Polski, mówiąc jednocześnie, że ten symboliczny pocałunek składa na rękach wszystkich kapłanów.

O. Meissner mówił o swoim kapłaństwie, o osobistych spotkaniach z błogosławionymi i świętymi - ks. Jerzym Popiełuszką, Matką Teresą z Kalkuty, Janem Pawłem II. Wspominał swój złoty jubileusz kapłaństwa i homilię, którą wygłosił na tej uroczystości o. Jan Góra i słowach przez niego wypowiedzianych: "Amen, niech się stanie, Panie jestem Twój".

Prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki odniósł się do jubileuszy przeżywanych na tegorocznym Spotkaniu Młodych: "to 1050-lecie Chrztu Polski, 800-lecie zakonu dominikanów oraz XX-lecie Lednicy. - Te mniejsze jubileusze zawierają się w większych. Gdyby nie chrzest Polski nie byłoby 800-lecia dominikanów, gdyby nie dominikanie - nie byłoby Lednicy".


Galeria fotografii - część I

Foto: Jerzy Bakalarz OP

Msza św. pod przewodnictwem ks. Prymasa Wojciecha Polaka

Głównym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem ks. Prymasa Wojciecha Polaka. Wokół ołtarza polowego pod Bramą Rybą zgromadziło się ok. 1000 kapłanów, wśród nich nasz rodak - o. Jerzy Bakalarz OP.

Homilię wygłosił ks. bp. Edward Dajczak - biskup koszalińsko - kołobrzeski. Zwracając się do młodzieży prosił, aby spotkanie z Jezusem zacząć dzisiaj, aby decyzji o zawierzeniu Mu siebie nie odkładać "na jutro". Mocno wybrzmiało pytanie biskupa: czy wiesz, że tylko jest dzisiaj? Nagła śmierć o. Jana pokazuje, że może nie być jutra.

W tym kontekście kaznodzieja zachęcał: Niech każdy z was weźmie do ręki Słowo Życia i niech czyta, niech rozmawia z Bogiem jak z przyjacielem. Zwracając się do zasłuchanej i wyciszonej młodzieży mówił: Dziś rozpocznij życie z Bogiem, autentyczne, prawdziwe spotkanie i niech ono trwa . Nie jako chwilowe uniesienie, tylko stała jakość życia. Bądź miłosierny, niech twój język nie krzywdzi, niech ręce twoje będą pomocne.

Poprosił o wyciągnięcie Biblii z plecaka, ucałowanie Świętej Księgi i podpisanie swoim imieniem: "Mów Panie, Twój sługa/ Twoja służebnica .. słucha".

Ks. Biskup zakończył kazanie słowami: "To nie jest książka na półkę. Z Biblią zacznie się twoje spotkanie z Jezusem, twoje nowe życie, twoje Amen"

Po Mszy św. młodzi wolontariusze otrzymali błogosławieństwo i posłanie do pracy misyjnej w Zambii, Rwandzie i Kazachstanie.


Galeria fotografii - Msza Św.

Foto: Jerzy Bakalarz OP

800-lecie Zakonu Dominikanów i 20-lecie Spotkań Lednickich

Kolejne dwie części spotkania nawiązywały do jubileuszu 800-lecia zakonu dominikanów oraz przyszłości wiary w Polsce i na świecie. Młodzi wysłuchali przesłania papieża Franciszka i uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu. Od Krzyża ku Bramie Miłosierdzia przemaszerowało kilkanaście małżeństw, które pobłogosławił o. Jan Góra.

Radośnie witani przez pasterzy Lednicy - o. Wojciecha i o. Macieja, młodzi ludzie tuż przed północą rozpoczęli przejście przez Bramę III Tysiąclecia - Bramę Miłosierdzia.

W niedzielny poranek 5 czerwca z Lednicy do Krakowa wyruszyła symboliczna ryba z napisem 1050 LAT CHRZEŚCIJAŃSTWA W POLSCE. Prowadzona przez zakonnika, po drodze odwiedzi różne sanktuaria i parafie, a pod koniec lipca dotrze do Krakowa.


Galeria fotografii - część II i III

Foto: Jerzy Bakalarz OP