¦wiatowe Dni M³odzie¿y dobieg³y koñca - 31.07.2016

Za nami b³ogos³awiony czas ¦wiatowych Dni M³odzie¿y. M³odzi ludzie wracaj± do swoich domów. Szczê¶liwi, rado¶ni, u¶miechniêci. "Tu poczuli¶my wspólnotê, tu poznali¶my nowych ludzi, tu spotkali¶my go¶cinno¶æ, ¿yczliwo¶æ, troskê o drugiego cz³owieka. Tu zostali¶my nape³nieni Duchem ¦wiêtym. Prze¿yli¶my wielkie do¶wiadczenie wiary i zostali¶my umocnieni s³owami Ojca ¦wiêtego".

Papie¿ Franciszek skierowa³ do m³odych prosty przekaz: Bóg nas kocha i jak dobry ojciec, cierpliwie czeka na swoje dzieci. Naszym zadaniem jest przyj±æ tê mi³o¶æ i trwaæ przy Chrystusie. Ojciec ¦wiêty z wielk± mi³o¶ci± zwraca³ siê do m³odych, daj±c wskazówki jak ¿yæ, aby nie pob³±dziæ, aby nie zgubiæ ¶wiat³a. Podczas wielu spotkañ przypomina³ najwa¿niejsz± prawdê - cz³owiek jest umi³owanym dzieckiem Boga. To dla nas Bóg umar³ na krzy¿u, g³adz±c nasze grzechy.


Ojciec ¦wiêty zwracaj±c siê do zgromadzonych mówi³: "Ty jeste¶ wa¿ny dla Jezusa. Nie to co masz, jak± komórk± siê pos³ugujesz, kim jeste¶, co znaczysz. Trwaj przy Chrystusie. Powstawaj, gdy upadasz. Bóg nigdy nie zmêczy siê przebaczaniem. Nie daj siê oszukaæ podszeptom z³ego - ¿e nic nie da siê zmieniæ. Powracaj z pokor± do kratek konfesjona³u. Tu otrzymasz przebaczenie i pokój ducha i umocnienie do walki ze z³em, z uzale¿nieniem, ze zniechêceniem."

Papie¿ zachêca³ do aktywno¶ci. Zwraca³ siê do m³odych bezpo¶rednio - w drugiej osobie: "Nie zamykaj ¿ycia w szufladzie. Nie daj siê opanowaæ smutkowi. Nie stawaj siê emerytem w wieku dwudziestu lat. Nie b±d¼ "kanapowym" m³odym. Niech nie steruj± tob± inni. D±¿ do wiedzy i doskona³o¶ci. B±d¼ dla bli¼niego ¿yczliwy. ¯yj dla Boga, którego spotykasz codziennie w drugim cz³owieku, b±d¼ ¶wiat³em dla innych. Pomagajcie sobie wzajemnie, nie b±d¼cie obojêtni wobec z³a."

Zwracaj±c siê do ma³¿onków uczy³, jak ¿yæ we wspólnocie rodziny, w chwilach dobrych, szczê¶liwych i trudnych: "Niech w codzienno¶ci ustawicznie towarzysz± wam s³owa: proszê, dziêkujê, przepraszam. Nie zapominajcie o przebaczeniu. Zimna wojna, która nastêpuje po k³ótni niesie ze sob± spustoszenie -strze¿cie siê tego. Niech nie zachodzi s³oñce nad gniewem waszym."

Papie¿, mówi±c o trudnej historii Polski, podkre¶li³ jej zakorzenienie w chrze¶cijañstwie, w Ewangelii, w wierze, która jest w rodzinach przekazywana z pokolenia na pokolenie. Prosi³, aby m³odzi ludzie korzystali z przekazu i do¶wiadczenia ludzi starych. Aby rozmawiali z dziadkami i s³uchali ich. To nieocenione bogactwo, z którego mo¿na czerpaæ wiedzê i do¶wiadczenie. Wspó³czesny ¶wiat odsuwa na bok ludzi cierpi±cych, chorych, starych. Mami u³ud± ¿ycia bez trosk, k³opotów, bez cierpienia. Systemowo wyobcowuje z wra¿liwo¶ci na potrzeby innych. Papie¿ przestrzega³ przed oziêb³o¶ci± i zaufaniem we w³asne si³y. Podkre¶li³, ¿e ¿ycie zbudowane jest nie tylko ze szczê¶liwych chwil, ale ¿e towarzyszy mu cierpienie, przemijanie, odchodzenie.


Z wielk± trosk± papie¿ mówi³ o bolesnej historii Polski. D³ugo modli³ siê w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Mówi±c o obecnych obozach, wojnach, terroryzmie, zabijaniu dzieci nienarodzonych pyta³ gdzie s± granice ludzkiego okrucieñstwa. Przynagla³ do modlitwy za prze¶ladowanych i do pomocy narodom dotkniêtym wojnami, ubóstwem, g³odem.

Nie zabrak³o równie¿ akcentów maryjnych. Ojciec ¦wiêty podkre¶li³ wielk± rolê Maryi w ¿yciu Chrystusa i ka¿dego cz³owieka. Mówi³, ¿e Matka Bo¿a jest bardzo wa¿na w naszym ¿yciu. Ona nam towarzyszy zawsze, jak towarzyszy³a swojemu Synowi w drodze, która by³a trudna i bolesna. Franciszek, bêd±c w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, powierza³ Jej wstawiennictwu i opiece wszystkich ludzi, a zw³aszcza m³odzie¿ przyby³± ze wszystkich zak±tków ¶wiata.

W spotkaniu z wolontariuszami Ojciec ¦wiêty wyrazi³ swoj± wdziêczno¶æ za trud podczas trwania ¦DM, jak i wieloletnie przygotowania do tego wydarzenia. Dziêkowa³ wszystkim zaanga¿owanym, b³ogos³awi³ i zachêca³ do kontynuowania tej aktywno¶ci w ¿yciu codziennym. ¯yczy³ wszystkim, aby do¶wiadczenie wspólnoty i modlitwy, entuzjazmu i rado¶ci, wzajemnej ¿yczliwo¶ci i dobroci - wszystko co towarzyszy³o spotkaniu w ramach ¦wiatowych Dni M³odzie¿y - Kraków 2016 - zanie¶æ do swoich domów, parafii, szkó³, uczelni, wspólnot. Aby iskr± Bo¿ego Mi³osierdzia zap³on±³ ca³y ¶wiat.



Przemin±³ czas spotkania m³odych z ca³ego ¶wiata. M³odzie¿ spe³ni³a pro¶bê Ojca ¶wiêtego - uczyni³a wielki raban w ca³ym naszym kraju. By³o rado¶nie, kolorowo, g³o¶no, tañcz±co i ¶piewaj±co. Gdy przychodzi³ czas modlitwy, kilkusettysiêczny t³um wycisza³ siê. Cich³y ¶piewy, rozmowy. Ludzie w skupieniu s³uchali rozwa¿añ, uczestniczyli w modlitwie, s³uchali wzruszaj±cych ¶wiadectw ludzi m³odych, którzy dziêki Chrystusowi wydobyli siê z upadku, zniewolenia i odnale¼li na nowo sens ¿ycia. Ws³uchiwali siê w s³owa Ojca ¦w.

Na ulicach, w tramwajach, poci±gach s³ychaæ by³o ¶piew, muzykê i mieszankê jêzyków. Niezale¿nie od mowy, rasy, pochodzenia, wszyscy siê pozdrawiali, w potrzebie nie¶li pomoc. Zewsz±d rozlewa³a siê wzajemna ¿yczliwo¶æ i go¶cinno¶æ. Ludzie otwierali serca i domy. Nawet ludzie wcze¶niej obojêtni, poddali siê niezwyk³emu dzia³aniu Ducha ¦wiêtego. W³±czyli siê w dzia³ania w parafiach, w przyjmowanie pielgrzymów i wspólne radosne ¶wiêtowanie.


I w naszej parafii mogli¶my do¶wiadczyæ tej niezwyk³ej atmosfery, a to za spraw± m³odzie¿y, która w rodzinach znalaz³a mieszkanie na czas wielkich rekolekcji. Dziêki obecno¶ci pielgrzymów mogli¶my aktywnie uczestniczyæ w tym niezwyk³ym wydarzeniu i poczuæ smak wspólnoty. Gospodarze przygotowali miejsca do spania, udostêpnili ³azienki i kuchnie. Codziennie wieczorem czekali na sygna³, ¿e grupa ju¿ dociera do wioski i posy³ali samochody po swoich go¶ci, zapraszali do sto³u, rozmawiali, s³uchali relacji, wymieniali wra¿enia. Rano przygotowywali ¶niadania i kanapki na drogê, odwozili na miejsce zbiórki, czêsto uczestniczyli we wspólnej Mszy ¶w. w naszym ko¶ciele.

Niektórzy z nas zostali zmobilizowani do uczestnictwa w spotkaniach z Ojcem ¦wiêtym w Krakowie. Inni z wielkim zainteresowaniem czuwali przy telewizorach, ³±cz±c siê w modlitwie i radosnym uwielbieniu z uczestnikami nabo¿eñstw, koncertów, katechez. Ucich³y narzekania. Nikt nie skar¿y³ siê na niewygody, upa³y, ani na burze i deszcz. Nawet ¶cisk na peronie, niewygodna pozycja w poci±gu ani ból skrêconej nogi, nie sta³y siê zachêt± do pozostania w domu i wygodnego ogl±dania relacji telewizyjnych z fotela.

W godzinach przedpo³udniowych w sobotê 30 lipca nasi pielgrzymi wyruszyli na plac czuwania Campus Misericordiae w Brzegach ko³o Wieliczki. Grupa ze Zdzieszowic po¿egna³a siê ze swoimi gospodarzami, natomiast grupa z B³a¿owa powróci³a w niedzielê na jeszcze jedn± noc do domów w naszej parafii. Ich spotkanie z Gosprzydow± "na ¿ywo" zakoñczy³o siê w poniedzia³ek 1 sierpnia po ¶niadaniu. Ale w pamiêci pozostan± wspomnienia, nawi±zane przyja¼nie oraz ³±czno¶æ mailowa, sms-owa i poprzez stronê internetow±, na której zamieszczamy bogat± dokumentacjê fotograficzn± z tego niezwyk³ego wydarzenia.


Galeria fotografii I

Galeria fotografii II