Uroczystość odpustowa ku czci Narodzenia NMP - 11.09.2016

11 września obchodziliśmy zewnętrzną uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny w tajemnicy Jej narodzenia. Wielu pielgrzymów przybyło do Gosprzydowej, aby uczcić Maryję, która sobie to miejsce w sposób szczególny upodobała. Uroczystą sumę odpustową przy ołtarzu polowym sprawowali kapłani: ks. Andrzej Surowiec, ks. Wojciech Werner oraz ks. Janusz Skrzypek.

W homilii ks. A. Surowiec przypomniał, że święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny bierze swój początek w Kościele Jerozolimskim. Ewangelia nie mówi o narodzeniu Maryi. Św. Mateusz Ewangelista, kończąc rodowód Chrystusa słowami: "Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem", wymienia Ją po raz pierwszy i ukazuje jako Matkę Zbawiciela. Maryja przyszła na świat, jako córka starszych już wiekiem małżonków Joahima i Anny, w Jerozolimie. O narodzeniu Maryi, jej rodzicach oraz dzieciństwie dowiedzieć się możemy z przekazów wiary chrześcijan żyjących w pierwszych wiekach - tzw. apokryfów.

Pielgrzymi przybywający do Jerozolimy już w piątym wieku nawiedzali kościół Najświętszej Panny w "miejscu Jej narodzenia". Można przypuszczać, że uroczystość poświęcenia tej bazyliki zapoczątkowała święto Narodzenia NMP.


Kaznodzieja przypomniał legendy, związane ze Świętą Rodziną, a w szczególności dotyczące ucieczki do Egiptu. Odległa ta kraina, w ludowej opowieści ma cechy swojskich zagonów, znajomych lasów, chłopskich chat krytych strzechą. W jednej z legend, Święta Rodzina przemierza pola, napotykając wieśniaka siejącego pszenicę. Maryja, widząc zbliżający się pościg, narzuca na siebie płachtę i zaczyna siać. Tam, gdzie rzuci ziarna, z ziemi wyrastają dorodne, dojrzałe kłosy. Gdy wieśniak zapytany, kiedy przechodziła tędy Święta Rodzina, odpowiada: " Wtedy, kiedy siałem ziarno", prześladowcy rezygnują z dalszego pościgu.

W polskiej tradycji ludowej święto Narodzenia NMP określane jest świętem Matki Bożej Siewniej - Patronki jesiennych siewów. Kaznodzieja przypominał odwieczne prawdy zakorzenione w tradycji polskiej wsi: umiłowanie ziemi, szacunek do chleba, głęboką wiarę w Bożą Opatrzność. Przywołał postać rolnika, który przed rozpoczęciem pracy czynił na czole znak krzyża, a na dźwięk dzwonu w południe przerywał pracę, aby odmówić modlitwę Anioł Pański. Zachęcał do pielęgnowania wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie, wsłuchiwania się w rytm przyrody, powierzenia wszystkich spraw Bogu.

Zachęcał, aby brać wzór z Maryi, która bezwarunkowo zaufała Bogu. Podziękował za przykład żywej wiary, za uczestniczenie w obchodach świąt i uroczystości maryjnych, za przygotowanie ołtarza polowego i piękne przystrojenie świątyni na dzisiejszy odpust. Życzył Bożego błogosławieństwa w trudnej pracy na roli.

Po Komunii uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie w procesji wokół kościoła.

Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim parafianom i pielgrzymom. Słowa szczególnej wdzięczności skierował do osób i grup zaangażowanych w przygotowanie i uświetnienie uroczystości odpustowej.