Poświęcenie figury przydrożnej - 23.09.2016

Złożyłem w Panu całą nadzieję,
On pochylił się nade mną
i wysłuchał mego wołania
(Ps 40)

W roku Jubileuszowym 2016 w przysiółku Granice Tymowskie na posesji rodziny Prusów została wybudowana figura przydrożna. Na wysokim, kamiennym cokole umieszczono postać Chrystusa Frasobliwego. Zadumana twarz Zbawiciela przypomina, że Bóg jest zawsze obecny w życiu człowieka, zarówno w chwilach radosnych jak i w chwilach smutku i niedoli. Na cokole, bezpośrednio pod stopami Jezusa, wyryto serce otoczone cierniową koroną i zwieńczone krzyżem oraz fragment Psalmu 40 i napis: "Rok Jubileuszowy 2016". Na bokach cokołu umieszczono płaskorzeźby przedstawiające -z jednej strony Matkę Bożą Gosprzydowską, natomiast z drugiej strony Świętego Jana Pawła II.


23 września 2016 r., w dzień, któremu patronuje św. O. Pio, ks. proboszcz Janusz Skrzypek dokonał poświęcenia figury przydrożnej. W uroczystym poświęceniu wzięli udział członkowie rodziny oraz sąsiedzi. Obecni byli także: ks. Marek Prus -proboszcz w Zierenbergu, ks. Edgar Hohmann - emerytowany proboszcz z Volkmarsen, a także ks. prałat Władysław Bielatowicz - proboszcz emeryt ze Szczepanowa i ks. Jacek Pająk - emerytowany kapłan Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Po odmówieniu przepisanych modlitw i wspólnej modlitwie różańcowej, kapłani pokropili wodą święconą figurę oraz wszystkich zebranych. Ks. Proboszcz podziękował za inicjatywę wybudowania figury przydrożnej i zachęcił do gromadzenia się na modlitwie w tym miejscu.

    
 

Przydrożne kapliczki spotkać można wszędzie: w pobliżu skrzyżowania dróg, na rozdrożach, wśród pól i łąk, w przydomowych ogrodach, nad rzeczkami i strumieniami, przy mostach. Dziś są często "wciśnięte" w zaprojektowane niedawno budowle, wszechobecne tablice reklamowe, chodniki, pasy poszerzonych dróg i autostrad. Znamienne jest, że inwestorzy i wykonawcy traktują te znaki pobożności ludu poważnie, nie likwidują ich i jak to tylko możliwe, nie przestawiają w inne miejsce.

Kapliczki i figury są częścią naszej historii, naznaczonej miłością do Ojczyzny, trudem i znojem codziennego dnia i wielką wiarą wielu pokoleń. Są znakiem Bożej obecności i wyrazem duchowych potrzeb ludzi. Dla przejeżdżających i przechodzących, żyjących we wzrastającym ustawicznie pośpiechu, w wirze pomnażania i trwonienia dóbr konsumpcyjnych, są przypomnieniem, że są rzeczy ważne, o których nie wolno zapominać. Przypomnieniem, że człowiek w potędze łaski Boga może przekraczać samego siebie, uciekając przed doczesnym przemijaniem.


Gosprzydowa ma w swoim krajobrazie 20 kapliczek, figur i krzyży przydrożnych. Te znaki wiary i przywiązania do tradycji powstawały w różnym czasie. Najstarsze z nich (figura Matki Bożej Zwycięskiej na zakręcie, figura św. Jana Nepomucena przy moście na Uszwicy, Chrystus Frasobliwy u pp. Miterów) pochodzą z końca XIX i początku XX wieku. Do położonych najbliżej kościoła, do dziś wędrują procesje w Dni Krzyżowe. Co roku w kaplicy na Rotowskim mieszkańcy w maju śpiewają litanię loretańską, a w październiku odmawiają różaniec. Pod koniec maja ks. Proboszcz sprawuje w kaplicy Najświętszą Ofiarę z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Przy pozostałych figurach, kapliczkach, krzyżach, okazjonalnie gromadzą się najbliżsi sąsiedzi na wspólnej modlitwie.

Niech spojrzenie na te szczególne znaki Bożej obecności budzi ufność i nadzieję, że przez życie idziemy z Jezusem i nigdy nie jesteśmy sami.