Warsztaty medialne w Tarnowie - 11.03.2017

Ok. 130 osób odpowiedziało na zaproszenie Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który zorganizował warsztaty medialne dla liderów Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej. W inicjatywę włączyła się Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej, Radio RDN Małopolska oraz tarnowski Gość Niedzielny. Zajęcia odbyły się w sobotę 11 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Spotkanie prowadził ks. dr Jan Bartoszek - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. Z uczestnikami spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. Pasterz diecezji zwrócił uwagę, że Kościół powinien być otwarty na nowe technologie informacyjno-komunikacyjne i wykorzystywać je do głoszenia Dobrej Nowiny. Podziękował za pracę w parafiach i zaangażowanie w dzieło ewangelizacji.


Uczestnicy warsztatów, wśród nich przedstawiciele naszej parafii, mieli okazję wysłuchać wykładów dotyczących promocji dobrych wiadomości, konstruowania depeszy prasowej czy pisania relacji z wydarzeń. Zapoznali się też z podstawowymi zasadami prawnymi obowiązującymi w mediach, a także ze sposobami wykorzystywania mediów społecznościowych do promowania Kościoła.

Niezwykle cenne okazały się warsztaty fotograficzne oraz zajęcia w grupach, podczas których uczestnicy nauczyli się pisania notatki prasowej.

Wykłady poprowadzili eksperci, rzec można - autorytety w dziedzinie mediów: ks. prof. Józef Kloch - rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski w latach 2003-2015, ks. Zbigniew Wielgosz - redaktor w tarnowskim Gościu Niedzielnym, Dorota Kunc - szefowa Redakcji Informacji RDN Małopolska, Monika Paterka - odpowiedzialna za media społecznościowe w Komitecie Organizacyjnym ŚDM, Kamil Bańkowski - artysta fotograf. Również zajęcia praktyczne odbywały się pod okiem profesjonalistów - dziennikarzy RDN i Gościa Niedzielnego.