Niecodzienni goście - 20.06.2017

20 czerwca 2017 r. do Gosprzydowej zawitali wyjątkowi goście. Grupę stanowili członkowie stowarzyszenia byłych narodowych przedstawicieli wojskowych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Association of Ex-National Military Representatives to Supreme Headquaeters Allied Powers in Europe - SHAPE). Byli to generałowie i pułkownicy, którzy aktualnie zajmują wysokie stanowiska w NATO oraz w swoich krajach, przedstawiciele 16 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego wraz z małżonkami (Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Słowenia, USA, Włochy, Wielka Brytania).

Goście są zachwyceni Polską - niezwykłą gościnnością, wspaniałą atmosferą, regionalnym jedzeniem, krajobrazami i zabytkami. Odwiedzili m. in. Zakopane, podziwiali zabytki Tarnowa, Dębna i Czchowa, pałac Goetzów w Brzesku, kościoły na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej w Gosprzydowej oraz Lipnicy. Miejsca, które odwiedzają zostały wskazane przez płk Jerzego Jankowskiego - Czchowianina. Płk Jankowski w latach 2012 - 2015 kierował Polskim Narodowym Przedstawicielstwem Wojskowym przy SHAPE w Mons (Belgia). Jest niekwestionowanym ambasadorem gminy Czchów i okolicy, którą chętnie promuje i wspiera.

Po zabytkowym kościele w Gosprzydowej grupę oprowadzał ks. Piotr Pasek, rolę tłumacza pełnił płk Jankowski. Ks. Piotr przybliżył historię świątyni, legendy związane z jej powstaniem oraz dotyczące obrazu Matki Bożej. Opowiedział też o architekturze kościoła i jego najcenniejszych zabytkach, także tych znajdujących się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie (tryptyk ołtarzowy, rzeźba św. Wacława).

Na pamiątkę odwiedzin w gosprzydowskiej świątyni goście otrzymali obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Gosprzydowskiej i Chrystusa Ukrzyżowanego w winnym krzewie oraz Mały Przewodnik po kościele św. Urszuli z Towarzyszkami w Gosprzydowej. Sami zaś ofiarowali okolicznościowy medal - monetę przygotowaną z okazji zlotu.

Był to pierwszy zjazd zorganizowany w naszym kraju, a biorąc pod uwagę, że NATO liczy 29 państw członkowskich kolejny zjazd w Polsce nie odbędzie się zbyt szybko (corocznie zjazd jest organizowany w innym kraju).