Na pielgrzymim szlaku - 18.07.2017

Sezon letni to nie tylko czas urlopów, odpoczynku, wakacyjnych wojaży. To również okres zwiększonej aktywności pielgrzymkowej. Ludzie w zorganizowanych grupach wyruszają do sanktuariów rozsianych po polskiej ziemi. Wędrując po pielgrzymich szlakach przybliżają się do Stwórcy poprzez modlitwę, śpiew, słuchanie konferencji, korzystanie z sakramentu pokuty, podziwianie piękna stworzonego świata.

Każdego roku 18 lipca do Lipnicy przybywają pielgrzymi na odpust ku czci św. Szymona. Od wielu już lat z Gnojnika pielgrzymują pątnicy w zorganizowanej grupie. Jako, że ich trasa biegnie przez Gosprzydową, zatrzymują się tu, aby pokłonić się Matce Bożej, odpocząć w chłodzie drewnianej świątyni, nabrać sił przed dalszą drogą.

Tak było i tym razem. W upalne wtorkowe popołudnie liczna grupa z Gnojnika, prowadzona przez proboszcza, ks. Mariana Zapióra dotarła do gosprzydowskiej świątyni. Po kilkunastu minutach pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę - do Lipnicy. Z naszej parafii dołączyło kilka osób wraz z księdzem administratorem ks. Januszem Boćkiem. Na trasie śpiewaliśmy pieśni, modliliśmy się na różańcu. Tajemnice bolesne rozważał br. Andrzej Boczarski - Michaelita, który w rodzinnym Gnojniku spędza urlop. Modlitwę prowadzili pielgrzymi, również nasza najmłodsza przedstawicielka - Julia. Śpiew animowała grupa młodzieżowa z Gnojnika.


Po wkroczeniu do królewskiego miasteczka pielgrzymi skierowali się do kościoła św. Szymona. Tam zostali powitani i pokropieni święconą wodą. W kościele trwała modlitwa różańcowa. Była możliwość skorzystania ze spowiedzi.

Jako, że Lipnica obchodzi 10-lecie kanonizacji św. Szymona, licznie zebranych pielgrzymów szczególnie gorąco powitał ks. proboszcz Mariusz Jachymczak. Podziękował za pielgrzymowanie na lipnicką ziemię i zaprosił do modlitwy i wspólnego świętowania.

Najświętszą Ofiarę celebrowało kilku kapłanów pod przewodnictwem ks. Mariana Zapióra. W homilii o. Zenon Burdak nawiązał do czytań mszalnych. Mówił o Bożej miłości i miłosierdziu i o wolnej woli człowieka. Przeanalizował problemy współczesnej Europy, która odrzuciła Boże przykazania i brnie w ślepy zaułek samounicestwienia. Krzycząc, że ma problem demograficzny masowo, w świetle prawa, zabija dzieci nienarodzone. W imię wolności, wygody, programowo niszczy rodzinę. Promuje szkodliwe ideologie, które są zaprzeczeniem wartości, norm, prawa naturalnego. W imię tzw. poprawności politycznej niszczy podstawowe wartości, w imię tolerancji obraża uczucia religijne, promuje tzw. "wolne związki", lansuje prawa mniejszości, niszczy więzi rodzinne.


Kaznodzieja zachęcał, aby w życiu kierować się Bożym Prawem. Nawoływał, aby nie ulegać zgubnym ideologiom, nie iść na kompromis ze złem, tylko budować zdrowe relacje w rodzinach i uczyć odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

Po Komunii św. uczestniczyliśmy w nowennie do św. Szymona z odczytaniem próśb i podziękowań. Ludzie trwali na modlitwie, a po zakończeniu nabożeństwa udali się w pielgrzymce za ołtarz, aby ucałować relikwie św. Szymona.

Jednym z punktów dziękczynienia za dziesięciolecie kanonizacji św. Szymona był, zaplanowany na wtorkowy wieczór, koncert orkiestry dętej z Lipnicy Dolnej.

Modlitewne spotkanie zakończył apel jasnogórski na rynku lipnickim u stóp figury św. Szymona.