Uroczyste wprowadzenie nowego Proboszcza - 13.08.2017

"..Ufając Bożej Opatrzności,
będę się troszczył o dobro tej wspólnoty,
dla większej chwały Bożej i dla zbawienia ludzi."

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r., na wakujące po śmierci ks. Janusza Skrzypka stanowisko proboszcza gosprzydowskiej parafii, został oficjalnie wprowadzony ks. Tadeusz Cetera. Uroczystą sumę pod przewodnictwem ks. Nominata sprawowali kapłani: ks. Dariusz Zachwieja - administrator, ks. Stanisław Serafin - wikariusz w parafii św. Stanisława w Siennej, oraz kapłani rodacy - ks. Michał Machał, ks. Marek Prus i ks. Piotr Pasek. Przed rozpoczęciem nabożeństwa, symboliczne klucze do kościoła, przekazał nowemu proboszczowi dziekan dekanatu brzeskiego ks. Józef Drabik. On też odczytał urzędowy Akt Nominacji podpisany przez biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża oraz prowadził wszystkie obrzędy związane z instalacją nowego proboszcza w parafii. W liturgię włączyły się animatorki i dziewczęta ze wspólnoty DSM.


W homilii ks. Cetera nawiązał do czytań mszalnych. Przypomniał burzę na jeziorze, lęk apostołów oraz stanowcze słowa Jezusa: "nie lękajcie się, Ja jestem". Podkreślił, że tylko życie z Chrystusem ma sens i tylko z Nim możemy tworzyć teraźniejszość i budować przyszłość. Poprosił o modlitwę i współpracę w budowaniu wspólnoty wiary, nadziei i miłości w tej parafii. Przestrzegał, że słaba wiara i zwątpienie, to największe zagrożenia dla Kościoła. Wyraził nadzieję, że Chrystus będzie prowadził gosprzydowską parafię przez kolejne lata i będzie uciszał wzburzone fale, które pojawią się w życiu tej wspólnoty. Zachęcał do wiernego podążania za Chrystusem i do codziennego wyznawania wiary.


Mocno i donośnie wybrzmiało Credo wypowiedziane indywidualnie przez ks. Nominata.

Po Komunii św. słowa powitania w imieniu parafian wypowiedzieli przedstawiciele Rady Parafialnej oraz Dziewczęcej Służby Maryjnej. Zapewnili o modlitwie oraz gotowości współpracy dla dobra całej wspólnoty. W imieniu kapłanów rodaków nowego proboszcza powitał ks. dr Michał Machał. Wyraził wdzięczność Bogu za wielowiekową wierność Bogu, bogatą tradycję tej parafii oraz za stałą opiekę duszpasterską, w którą od dziś wpisuje się ks. Tadeusz. Przypomniał historię, ponad trzechsetletni kult oraz wielkie pragnienie koronacji, łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Gosprzydowskiej.


Do powitań i życzeń dołączył się ks. dziekan Józef Drabik, który podkreślił, że gosprzydowska wspólnota odznacza się szczególnym patriotyzmem. Ceni sobie i dba o swoją "małą ojczyznę", zwłaszcza piękny, zabytkowy kościół i łaskami słynący obraz Matki Bożej. Mimo, iż wielu mieszkańców wyemigrowało "za chlebem", czują się związani z rodzinną miejscowością i chętnie tu przybywają. Mocno związani z parafią są kapłani rodacy, pracujący w różnych zakątkach Polski i za granicą. Oni też chętnie tu powracają, wspierają modlitwą i materialnie. To potencjał, o którym warto pamiętać. Ks. dziekan przypomniał, że już po raz kolejny przekazuje parafię nowemu proboszczowi - w 2000 roku ks. Tadeuszowi, w 2008 - ks. Krzysztofowi, w 2015 - ks. Januszowi i dziś - ks. Tadeuszowi. Podziękował poprzednikom, za troskę o rozwój duchowy i dobro materialne parafii oraz prowadzenie jej w sposób nienaganny i przejrzysty. Nowemu Proboszczowi życzył wielu łask Bożych oraz owocnej, dającej radość i satysfakcję pracy.

Na zakończenie ks. Proboszcz udzielił zgromadzonym w kościele specjalnego błogosławieństwa.