Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Borku Starym - 13-15.08.2017

Zapewne już od dzieciństwa wiemy, że 15 sierpnia każdego roku obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - zwaną też Uroczystością Matki Bożej Zielnej, gdyż tego dnia w kościołach poświęca się bukiety kwiatów, owoców i ziół. 15 sierpnia w Polsce - w rocznicę cudu nad Wisłą - obchodzimy też Święto Wojska Polskiego.

W kilku miejscach w naszej Ojczyźnie, w wigilię Wniebowzięcia NMP, obchodzi się bardzo uroczyście Pogrzeb Matki Bożej. Do miejsc tych należy: Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Wejherowska, Kalwaria Pacławska i Borek Stary. Te dwie ostatnie miejscowości położone są na terenie archidiecezji przemyskiej.

Jako, że w Borku Starym swoją misję kapłańską pełnią dwaj nasi rodacy - o. Jerzy i o. Roman Bakalarze, a homilie na odpuście wygłosił ks. dr Michał Machał, pragniemy przybliżyć Uroczystość Wniebowzięcia połączoną z Pogrzebem Matki Bożej w tym Sanktuarium. Jest to jednocześnie uroczystość patronalna kościoła klasztornego czyli odpust, który trwał niemal trzy dni:

Dzień I: 13 sierpnia 2017. O godz. 15:00 Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił przeor Klasztoru Dominikanów i kustosz Sanktuarium o. Roman Bakalarz OP. Po Mszy św. odbyło się - podobnie jak każdego 13 dnia miesiąca od maja do października - Fatimskie Nabożeństwo Pokutne, po którym, przy dużym udziale wiernych, wyruszyła procesja z kościoła do znacznie wyżej położonej kaplicy św. Anny, przy której znajduje się klasztorny cmentarz. W procesji niesiona, a raczej dźwigana była, znacznych rozmiarów, Figura Matki Bożej Zaśniętej. Po procesji - już w kaplicy św. Anny - miało miejsce zakończenie dziewięciodniowej nowenny przed Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny.


Pierwszy dzień uroczystości
Foto: Jerzy Bakalarz OP

Dzień II: 14 sierpnia, Wigilia Wniebowzięcia. Wczesnym rankiem, a nawet przed świtem w kaplicy św. Anny Figura Matki Bożej Zaśniętej została przyobleczona w uroczysty strój. W ciągu dnia wielu wiernych miejscowych oraz pielgrzymów modliło się indywidualnie w kaplicy Babci Pana Jezusa. Między godziną 15:00, a 17:00 - przy, pięknie położonym na placu obok klasztoru, ołtarzu polowym - trwał śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia, a także Nieszporów. Był też czas na wspólny Różaniec i różne komunikaty oraz przywitanie coraz liczniej przybywających pielgrzymów. Wśród nich było kilka pielgrzymek pieszych. Była też możliwość usłyszenia świadectwa pewnej pani o podwójnym jej uzdrowieniu za wstawiennictwem Matki Bożej Boreckiej.

O godzinie 17:00 rozpoczęła się procesją, pod przewodnictwem ks. bpa Marka Mendyka z Legnicy, z kościoła do kaplicy św. Anny. Głównemu celebransowi towarzyszyli kapłani i nieprzeliczone rzesze wiernych (ponad 20 tys. osób) oraz pośrodku 24 dziewczęta ubrane w długie, białe suknie, z wiankami na głowach, które szły po Figurę NMP do tejże kaplicy. Po okadzeniu Figury i specjalnej modlitwie, biskup pomocniczy diecezji legnickiej dokonał wyprowadzenia Figury z kaplicy, którą na początku nieśli strażacy, a później dziewczęta w bieli w grupach ośmioosobowych - na zmianę - aż do ołtarza polowego, gdzie była celebrowana uroczysta Msza św. Kazanie podczas niej wygłosił Biskup Marek Mendyk, a przed błogosławieństwem końcowym przedstawiciele pielgrzymów w strojach ludowych wyrazili serdeczne słowa wdzięczności pod adresem OO. Dominikanów, którzy dokładnie od 350 lat są kustoszami tego maryjnego Sanktuarium, w którym cudowny obraz Matki Bożej odbiera cześć już od 1336 r. Następnie o. Roman wyraził wdzięczność księdzu Biskupowi za przewodniczenie liturgii odpustowej i wygłoszone Słowo Boże, a wszystkim pielgrzymom, w szczególności 46 spowiednikom, za udział w tej uroczystości Wigilii Wniebowzięcia NMP. Natomiast ks. Biskup podziękował za zaproszenie na odpust o. Romanowi, którego dobrze poznał jeszcze w Seminarium wrocławskim, kiedy o. Roman był jego spowiednikiem.


Drugi dzień uroczystości
Foto: Jerzy Bakalarz OP

Drugi dzień uroczystości
Foto: Jerzy Konkol

Po zakończonej Mszy św. Figura Matki Bożej Zaśniętej została przeniesiona do Sanktuarium. Tam została umieszczona w lewej nawie kościoła, gdzie jeszcze przez miesiąc wierni będą mogli przy Niej się modlić. O godzinie 22:00 zostało odprawione Nabożeństwo Fatimskie; godzinę później - przy licznie wypełnionym kościele - swoje czuwanie poprowadziła miejscowa młodzież. O północy - gdy kościół był już pełen - odbyła się Pasterka Maryjna, którą celebrował i Słowo Boże wygłosił nasz rodak ks. dr Michał Machał. W wigilię Wniebowzięcia Matki Bożej w uroczystości odpustowej w Borku Starym uczestniczył - oprócz ks. Michała - nasz rodak ks. Marek Prus - misjonarz z Niemiec. Obecni byli także misjonarze m. in. z Tasmanii i Dominikany.

Dzień III: 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W tym dniu były jeszcze kolejne Msze św. z ogromną rzeszą pielgrzymów, celebrowane o godz. 7:00, 9:00, 15:00 i 18:00 w kościele, podczas których homilie głosił ks. Michał Machał, natomiast o godz. 11:00, w obecności bardzo licznie przybyłych wiernych, miała miejsce uroczysta Msza św. polowa, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Biskup Kazimierz Górny - Senior Diecezji Rzeszowskiej, wielki przyjaciel OO. Dominikanów, a w szczególności przeora, o. Romana.


Trzeci dzień uroczystości
Foto: Jerzy Konkol

Na koniec pragniemy dodać, że Sanktuarium w Borku Starym przygotowuje się do, przypadającego za dwa lata, Jubileuszu 100 - lecia koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Boreckiej.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje zainspirują do odwiedzenia Sanktuarium na Jasnej Górze Różańcowej w Borku Starym, w którym pracują nasi rodacy. Niektórzy z nas mieli już okazję być w tym miejscu, m.in. cztery lata temu na pogrzebie - nagle zmarłego - gosprzydowianina śp. o. Józefa Bakalarza OP. Natomiast przed rokiem, informowaliśmy na naszej stronie internetowej o "jubileuszowej" instalacji nowego przeora klasztoru boreckiego: o. Romana Bakalarza OP. Warto dodać, że od 30 czerwca br. do klasztoru boreckiego został przeniesiony - po ośmiu latach pracy w Sanktuarium w Gidlach - o. Jerzy Bakalarz OP.