Łódź Ewangelizacyjna - 21.12.2017

"Nie bój się, wypłyń na głębię
jest przy Tobie Chrystus"

Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia na placu przy kościele stanęła łódź ewangelizacyjna "Franciszek". To kolejna inicjatywa ks. Proboszcza, który wykorzystuje wszelkie sposoby, aby dotrzeć z Dobrą Nowiną do swoich parafian oraz osób przejeżdżających trasą w kierunku Lipnicy Murowanej.

Łódź jest pokaźnych rozmiarów, wyposażona w wiosła, ster i sieci. Na maszcie rozciągnięto żagiel w formie dużych plakatów. Na pierwszym widnieje świetlista postać gołębicy i napis: "Duch Święty rozdaje prezenty: miłość, radość, pokój, cierpliwość, łaskawość, dobroć, uprzejmość, cichość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystość". Obraz nawiązuje do hasła roku liturgicznego 2018 "Duch, który umacnia miłość". Programem duszpasterskim roku 2018 będzie odkrywanie Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Z drugiej strony żagla umieszczono wizerunek Matki Bożej Gosprzydowskiej oraz logo V Synodu Diecezji Tarnowskiej.


Przy okazji warto przedstawić symbolikę logo Synodu. Znak w kształcie koła - ma przypominać monstrancję, czyli przedmiot kojarzony z Kościołem i Eucharystią. W centrum logo umieszczono monogram Chrystusa. Monogram nazywany jest chrystogramem, bo złożony jest z dwóch greckich liter imienia Jezusa: Christos. On jest centrum świata, Kościoła, naszego życia. Ma też być w centrum V Synodu.

Na zewnętrznym okręgu umieszczono hasło: KOŚCIÓŁ NA WZÓR CHRYSTUSA. Na mniejszym okręgu ikonki postaci i pastorał - symbol władzy i odpowiedzialności biskupa. Obok symbolu pasterza diecezji ikonki przedstawiające różne osoby: dorosłych, dzieci, młodzież, osoby chore i starsze, osoby duchowne i zakonne - bo kościół to wspólnota ludzi. U dołu ten okrąg jest otwarty, co oznacza, że każdy może przyjść i dołączyć do tej grupy ludzi.

Łódź jest prezentem dla ks. Proboszcza na nową parafię. Została wykonana przez Arkadiusza Gładysza z Nowej Jastrząbki, jako symbol Roku Wiary. W 2013 roku grupa nr 2 św. Franciszka wprowadzała na Jasną Górę Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską. Na czele pielgrzymki jechała łódź "Franciszek" z kapitanem - ks. Tadeuszem Ceterą oraz załogą złożoną z dzieci i młodzieży.