Pasterka - 25.12.2017

Do szopy hej pasterze
do szopy bo tam cud
Syn Boży w żłobie leży,
by zbawić ludzki ród..."

Ta prawda znów stała się naszym udziałem, gdy w noc Bożego Narodzenia przyszliśmy do kościoła aby pokłonić się Dziecięciu. O północy świątynia wypełniła się wiernymi. Zapalone na choinkach lampki rozświetlały półmrok kościoła, a misternie wykonane ozdoby podkreślały doniosłość chwili.

Ks. Proboszcz wniósł procesyjnie figurkę małego Jezusa i ułożył na sianku, wyścielonym owczą skórą. Klęcząc w pokorze adorowaliśmy małego Jezusa.


Po chwili adoracji rozpoczęła się Msza św. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. Piotr Pasek i ks. Tadeusz Cetera.

W homilii ks. Pasek mówił o tajemnicy narodzenia Pana Jezusa. O wielkiej pokorze samego Boga, który z miłości do człowieka przyszedł na świat w ubogiej stajence, a przez to stał się jednym z nas. Bóg przemawia do człowieka w żłóbku, krzyżu i ołtarzu. W naszej świątyni po raz pierwszy - w dekoracji ustawionej pod głównym ołtarzem - została tak pięknie zobrazowana triada miłości miłosiernej Boga do człowieka.

Betlejem to nie sentymentalna historia, ale początek walki o zbawienie człowieka. Ono znajduje się wszędzie tam, gdzie narodzenie Jezusa Chrystusa przeżywamy z głęboką wiarą, nadzieją i miłością. Jest tam, gdzie oddaje się chwałę Bogu, gdzie panuje miłość, poświęcenie dla innych, gdzie osusza się łzy, gdzie pamięta się o chorych, samotnych, smutnych, wątpiących. Betlejem jest tam, gdzie Bóg jest pośród nas - w drugim człowieku. Bóg przyszedł do nas w prostej stajni i wciąż do nas przychodzi w drugim człowieku. Trwając w radości Bożego Narodzenia złóżmy w ofierze nasze serca i powiedzmy Jezusowi, że Go kochamy. Przychodzimy w tę świętą noc, aby zaprosić Go do naszych serc, do naszych rodzin. Pozwólmy, aby ogrom Bożej miłości nas przemienił i sprawił, aby nasze ludzkie odruchy życzliwości, dobroci były naznaczone blaskiem Bożego miłosierdzia.

Prośmy, aby Boża Dziecina narodziła się w nas, w zakamarkach naszego życia - tam gdzie ból i ciemność, gdzie cierpienie i zwątpienie. Niech Nowonarodzony Jezus uzdrawia, niech napełnia miłością i pokojem.

Po błogosławieństwie ks. Proboszcz Tadeusz Cetera złożył wszystkim świąteczne życzenia i zaprosił do licznego uczestnictwa we Mszy św. w kolejne świąteczne dni i przez całą oktawę Bożego Narodzenia.

Po zakończeniu nabożeństwa przy szopce gromadziły się całe rodziny. Dzieci na wyścigi starały się ożywić małego aniołka, który zaprasza do adoracji i śpiewania kolęd.