Jasełka w świetlicy wiejskiej w Gosprzydowej - 14.01.2018

Choć minął już okres Bożego Narodzenia, nadal z chęcią śpiewamy kolędy, z radością wracamy do wydarzeń jakie miały miejsce w Betlejem przed ponad 2000 laty. Za sprawą jasełek zorganizowanych 14 stycznia 2018 r. przez świetlicę wiejską w Gosprzydowej, znów mogliśmy poczuć świąteczną atmosferę.

Tym razem grupa teatralna pod kierownictwem Marii Mróz przygotowała prawdziwą ucztę duchową. Całe wydarzenie składało się z trzech części.

Najpierw akcja rozgrywa się w wiejskiej chacie, gdzie trwają przygotowania do tradycyjnej, polskiej wigilii. Gospodyni lepi uszka, gospodarz wnosi do izby choinkę. Dzieci zabierają się za przystrojenie drzewka i pomagają w przygotowaniu stołu. Korzystając z okazji, matka przekazuje dzieciom tradycje zaczerpnięte z domu rodzinnego. Przypomina o zachowaniu postu i o przygotowaniu dodatkowego nakrycia dla gościa. Opowiada o sianku pod obrusem, o choince przystrojonej jabłkami, orzechami i papierowymi łańcuchami. Przestrzega, aby w tym dniu się nie kłócić. Z radością wita w progu sąsiada proszącego o pomoc w złowieniu karpia. Trochę zamieszania wprowadza wścibska sąsiadka, która przyszła oddać cukier, a przy okazji zagląda do wszystkich kątów i krytykuje - a to choinka podskubana, ozdoby nie takie piękne jak u niej. Na koniec składa życzenia i dodaje, aby sąsiadka karpia nie przypaliła jak w zeszłym roku. Kiedy już wszystko gotowe, a na niebie migocze pierwsza gwiazdka, wszyscy odświętnie ubrani stają przy stole. Ojciec odczytuje fragment Ewangelii o Bożym Narodzeniu i prowadzi modlitwę. W tym momencie rozlega się pukanie. Dzieci niecierpliwie spoglądają w stronę drzwi, czekając na niespodziewanego gościa. W progu staje anioł prowadzący grupę kolędników.


I tu zaczyna się druga odsłona - tradycyjne jasełka bożonarodzeniowe. Aniołowie obwieszczają narodzenie Dziecięcia. Do ubogiej stajenki przychodzą pastuszkowie. Ofiarują ciepły kożuszek, mąkę na kluseczki, masło i świeżą bułeczkę. Kolejne sceny oddzielają tradycyjne kolędy i pastorałki w wykonaniu małych i większych artystów. Na koniec do groty przybywają Trzej Mędrcy. Witają Jezusa i oddają Mu pokłon. Klęcząc składają dary: złoto, kadzidło i mirrę. Swoje prezenty przynoszą też dzieci oraz rodzice. Siostry obiecują posłuszeństwo rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, a rodzice powierzają Jezusowi trud codziennych obowiązków. Józef z Maryją radośnie przyjmują gości - dziękują za odwiedziny, za przekazane dary.

Jasełka kończą życzenia wypowiedziane przez rodziców: Niech w Waszych domach gości miłość, życzliwość i nadzieja. Biały opłatek niech pozwoli Wam dostrzec w drugim człowieku samego Jezusa. Niech światło choinki oświetla Wasze życie i zawsze pozwala odnaleźć właściwą drogę.

Ostatnią część stanowił koncert kolęd i pastorałek Ludowego Zespołu Gosprzydowianie przy akompaniamencie akordeonu i saksofonu. W śpiew chętnie włączyli się uczestnicy spotkania.

Na zakończenie, kierowniczka świetlicy Maria Mróz, podziękowała za przygotowanie jasełek. Wyraziła swoją wdzięczność widzom, którzy zechcieli przyjść do świetlicy wiejskiej i obejrzeć przedstawienie.

Ks. Proboszcz przekazał słowa uznania aktorom i organizatorom. Podziękował za inicjatywę i zaangażowanie. Życzył błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.