Majówka przy ołtarzu w ogrodzie różańcowym - 31.05.2018

Każde serce niech uczuje, że mu świeci litość Twa;
niech się cieszy, niech dziękuje, że Cię, Matkę, w niebie ma!

W czwartek 31 maja zakończyliśmy nabożeństwa majowe. Tym razem zgromadziliśmy się w ogrodzie różańcowym. Jako, że w tym dniu wypadała uroczystość Bożego Ciała, ołtarz był pięknie przystrojony, a na białym obrusie ks. Proboszcz ustawił figurkę Matki Bożej, przywiezioną z Fatimy przez zmarłego przed rokiem ks. Janusza Skrzypka.

W modlitewnej intencji ks. Proboszcz polecał parafian i gości, którzy tutaj przybywają. W sposób szczególny modlitwą obejmowaliśmy wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wspierają realizowane inicjatywy i angażują się w ich urzeczywistnienie.

Litania loretańska oraz piękne maryjne strofy niosły się echem po gosprzydowskich pagórkach.


Po błogosławieństwie ks. Tadeusz Cetera opowiedział o planach na najbliższą przyszłość. Wskazując na najwyższy punkt ogrodu, ks. Proboszcz wyjaśnił, że będzie tam ustawiona kapliczka na dębie, a w niej figurka Matki Bożej Fatimskiej - ta, która była dziś z nami na nabożeństwie majowym. Ks. Proboszcz pragnie, aby kapliczka była gotowa na odpust 8 września br. To kolejny punkt przed rozpoczęciem budowy ścieżek i kapliczek z tajemnicami różańcowymi.

Aby zakończyć wspólne świętowanie, ks. Proboszcz zaprosił zebranych na chrześcijańską biesiadę w plebańskim ogrodzie. Do przygotowania poczęstunku Gospodarz zaangażował swoją rodzinę. Panowie znakomicie poradzili sobie z rozpaleniem ogromnego grilla i rozstawieniem stołów, natomiast panie czuwały nad odpowiednim przygotowaniem kiełbasek i pokrojeniem ciasta. Jednak, ze względu na żar lejący się z nieba, mineralna poszła na "pierwszy ogień". Przekonaliśmy się w namacalny sposób, jak wiele znaczy kubek zimnej wody podany spragnionemu.


Panowie Rafał i Andrzej Mróz przygrywali na akordeonie i saksofonie, dziewczęta częstowały kiełbaskami, ciastem i świeżymi czereśniami, a Gospodarz zabawiał rozmową i sprawdzał, czy wszyscy zostali nakarmieni. Licznej grupie dzieci i młodzieży zaproponował trening sportowy przed jutrzejszym meczem uczniowie kontra rodzice, który będzie rozegrany w szkole przy okazji obchodów Dnia Dziecka.

Na zakończenie wspólnej agapy uczestnicy spotkania zaśpiewali "Sto lat" Księdzu Proboszczowi, który w niekonwencjonalny sposób integruje wspólnotę parafialną, stara się ożywić tradycję modlitw przy kapliczkach przydrożnych i mobilizuje do poznawania różnych zakątków rozległego obszaru wioski.

Pomysł zorganizowania nabożeństw majowych i październikowych przy kapliczkach przydrożnych przyniósł jeszcze jeden, nieoczekiwany efekt. Otóż, grupa mieszkańców jednego z gosprzydowskich przysiółków postanowiła w swojej dzielnicy wybudować kapliczkę przydrożną, aby móc u siebie zorganizować nabożeństwo i ugościć pielgrzymów podczas chrześcijańskiej biesiady.