Pielgrzymka do Tuchowa - 03.07.2018

Ponad 100 tys. pielgrzymów przybywa co roku na początku lipca do Tuchowa, by uczcić Matkę Bożą w Jej cudownym wizerunku. Ojcowie Redemptoryści, którzy od ponad 120 lat opiekują się tuchowskim sanktuarium, przygotowują bogaty program Wielkiego Odpustu trwającego od 1 do 10 lipca. W poszczególne dni spotykają się tutaj na modlitwie przedstawiciele różnych grup, stowarzyszeń i profesji. Swoje nabożeństwo mają tu m. in. strażacy, rolnicy, pszczelarze, nauczyciele, przedstawiciele samorządu terytorialnego, emeryci i renciści, żołnierze, kombatanci, kapłani przeżywający jubileusze, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, Róże Różańcowe, osoby chore i niepełnosprawne.

Blisko 50 osób z naszej parafii uczestniczyło w pielgrzymce autokarowej do Tuchowa, którą zorganizował ks. Tadeusz Cetera we wtorek 3 lipca. Plac przed bazyliką wypełniony był głównie dziećmi, bowiem w tym dniu odbyła się Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych. Na godzinę przed Mszą św. był koncert zespołu "Pokolenia" pod przewodnictwem ks. bp Antoniego Długosza, wielkiego przyjaciela dzieci. Uczestnicy radosnym śpiewem i tańcem chwalili Boga. Tuż przed Eucharystią siostry zakonne oraz Magda Buczek poprowadziły koronkę do Milosierdzia Bożego.

O godz. 15:00 Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Antoni Długosz. Ks. Biskup zaprosił dzieci do czynnego uczestnictwa w Najświętszej Ofierze. Pokazując obrazy z życia Maryi i Jezusa objaśniał dzieciom wielką tajemnicę wiary, jaka dokonuje się na ołtarzu podczas każdej Eucharystii. On też wygłosił homilię, w której podkreślił jak ważni dla dzieci są rodzice i jak wielkim darem dla rodziców są dzieci.

Po Mszy św. była adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz indywidualne błogosławieństwo ks. Biskupa.

Po nabożeństwie ks. Proboszcz poprowadził pielgrzymów na modlitwę do ogrodu różańcowego. Z tuchowskiego wzgórza pokazał też parafianom ścieżkę, którą jako dziecko podążał z rodzicami co roku kilka kilometrów do sanktuarium Matki Bożej na odpust.

Wakacyjna wyprawa miała również charakter edukacyjny. Wykorzystując dobrą pogodę ks. Proboszcz zachęcił grupę do zwiedzenia pobliskiego rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, w którym wśród lasu mieszanego rozrzucona jest grupa skałek dużych rozmiarów, zbudowanych z piaskowców i zlepieńców. Największe z nich osiągają wysokość 14 m. Prócz nich w lesie spotkać można mniejsze skałki, progi i grzędy. Najwytrwalsi wędrowali "Ulicami Skamieniałego Miasta" i dopatrywali się w ogromnych skałach, fantazyjnie ukształtowanych ambon, maczug i grzybków.

Pielgrzymka z pewnością zostanie w pamięci uczestników, chociażby ze względu na charakter nabożeństwa, jakie poprowadził dla dzieci ks. bp Antoni Dlugosz czy pamiątki w postaci modlitewnika "Wierzę, ufam, kocham" autorstwa ks. bpa Józefa Zawitkowskiego.

A może stanie się zachętą do rodzinnych wędrówek i zwiedzania pięknych okolic?:)

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski

Foto: Krzysztof Świderski